Materiał Partnera Czym są silniki synchroniczne energooszczędne?

Czym są silniki synchroniczne energooszczędne?

Większość silników elektrycznych synchronicznych można uznać za napędy energooszczędne, ponieważ produkowane są one w wersjach spełniających klasę sprawność IE2, IE3, a nawet IE4. Warto jednak wiedzieć, że najlepsi producenci poszukują coraz to nowszych rozwiązań, które pozwolą cieszyć się przedsiębiorcom motoreduktorami o niskich kosztach utrzymania. Przeglądając ofertę wielu marek, można zatem natrafić na wyjątkowe silniki w klasie powyżej IE4, czyli IE5 i IE5+! Czym wyróżniają się takie napędy elektryczne?

O silnikach synchronicznych energooszczędnych słów kilka

Silniki synchroniczne energooszczędne to przede wszystkim napędy, które znacznie optymalizują koszty utrzymania swojej pracy, czyli cechują się niższym poborem energii elektrycznej. Warto bowiem wiedzieć, że motoreduktory zastosowania przemysłowego w wielu przypadkach aż w 30-40% generują całkowite wydatki za prąd przedsiębiorstwa. W skali roku są to olbrzymie wydatki, które różnymi technikami są minimalizowane. Stosowanie silników synchronicznych w wysokich klasach sprawności IE4, a nawet IE5, to najlepsze z możliwych rozwiązań. Dlaczego takie napędy są polecane zakładom z różnych branż, m.in. przy napełnianiu butelek z użyciem przenośników?

Warto podkreślić, że najlepsze na rynku silniki indukcyjne synchroniczne energooszczędne mogą sprzyjać obniżeniu zużycia prądu przy danym procesie przemysłowym nawet o 30-60%. Wielu producentów dodatkowo dostarcza takie innowacje jak motoreduktory z wytrzymałego stopu aluminium z zabezpieczeniem antykorozyjnym, co pozwala na wykorzystanie urządzenia do przemysłu spożywczego. Ważnym dodatkiem do napędu energooszczędnego są również falowniki o kompaktowej konstrukcji, pełnej funkcjonalności Plug-and-Play (możliwość błyskawicznego montowania i demontowania, a także szybki rozruch) oraz w kompatybilności z interfejsem Ethernet. Każdy, kto szuka jednak silników elektrycznych certyfikowanych, sprawdzonych i wyróżniających się najniższym poziomem prądu, powinien zwrócić uwagę na producentów oferujących sprzęt w klasie sprawności IE5+!

Silniki synchroniczne energooszczędne w klasie IE5+

Jak już wspomniano, prawdziwą rewolucją, jeśli chodzi o silniki elektrycznej energooszczędne, są te, które przygotowane zostały w klasie IE5+. Niewielu producentów na światowym rynku oferuje takie napędy, dlatego warto bliżej przyjrzeć się technologii koncernu NORD DRIVESYSTEM, który oferuje urządzenia współpracujące z silnikami IE5+: motoreduktory walcowe płaskie DuoDrive, motoreduktory walcowe NORDBLOC.1, falowniki NORDAC FLEX - SK 200E oraz falowniki NORDAC ON - SK 300P. To na nich warto zwrócić swoją uwagę, ponieważ marek, które stawiają na podobne rozwiązania techniczne, jest na rynku coraz więcej, a popularność napędów wysoce energooszczędnych do zastosowań przemysłowych dynamicznie rośnie. Jak zatem pracują silniki synchroniczne IE5+?

Tego typu napędy to modele wyposażone w magnesy trwałe, które pozwalają zredukować straty energetyczne. Osiągane jest to również dzięki szerokiemu zakresowi momentu obrotowego, za co odpowiada zaś niewentylowana konstrukcja bez użebrowań. Kompaktowa obudowa pozwala dodatkowo osiągnąć wysoką gęstość mocy. Warto również wspomnieć o zakresie mocy silników IE5+ od 0,35 do 1,1 kW z ciągłym momentem obrotowym 1,6-4,8 Nm. Dzięki temu energooszczędność można utrzymać nawet przy maszynach produkcyjnych z ograniczonym przestrzenią do montażu motoreduktorów.

Opracowanie:

Nord napędy sp. z o.o.

Zakrzów 414

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas