Artykuł sponsorowany Czym są rozdrabniacze do drewna i jakie typy wyróżniamy?

Czym są rozdrabniacze do drewna i jakie typy wyróżniamy?

Nie tylko w bardzo dużych lasach, ale również przydomowych ogródkach przydają się profesjonalne rębaki. Maszyny do rozdrabniania gałęzi i kawałków drewna pomagają w pracach porządkowych i warto je mieć zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy właścicielami terenów zalesionych lub sadów. Jakie typy rębaków do drewna znajdziemy na rynku i czym będą się między sobą różniły?

Rodzaje rozdrabniaczy do drewna

Biorąc pod uwagę zasilanie i ogólną budowę maszyn do rozdrabniania drewna, można wyróżnić trzy podstawowe typy. Pierwszym z nich są urządzenia spalinowe, których moc mieści się w zakresie od 1 do 6 koni mechanicznych. Dzięki temu są bardzo wydajne i mogą ciąć nawet grube gałęzie i duże kawałki drewna, bez obaw o uszkodzenie mechanizmu. Ponadto, większość rębaków spalinowych posiada automatyczny podajnik, co zmniejsza ryzyko wypadków. Drugi typ to maszyny zasilane prądem, których moc jest o wiele słabsza. Ze względu na wyjątkową lekkość i niewielkie rozmiary, są przydatne przede wszystkim w przydomowych ogródkach i niewielkich sadach owocowych. Dobrze radzą sobie z cieńszymi gałązkami, jednak grube elementy mogą sprawiać im trudność. Ostatnim rodzajem rębaków są ciągnikowe, których zasilanie odbywa się przy pomocy paska klinowego. Można je przewozić w miejsca trudno dostępne np. do lasu.

Typy elementów tnących w rębakach

Istotne w rozdrabniarkach do drewna są oczywiście elementy tnące, dzięki którym uzyskujemy odpowiednie zrębki. Części te są produkowane na drodze profesjonalnej obróbki metali, powinny być ostre i odpowiednio wyprofilowane:

  • Noże – konstrukcja bardzo uproszczona, wyglądem przypomina zwykłe niszczarki do papieru. Może być jednak niebezpieczna dla osoby obsługującej maszynę, gdyż noże nie są zabezpieczone.
  • Noże ślimakowe – siła cięcia tego typu ostrza jest szczególnie duża, nadają się nawet do dużych kawałków drewna i bardzo grubych gałęzi. Charakteryzują się również szczególnie długim czasem eksploatacji.
  • Walec zębaty – dają bardzo duże możliwości tnące i sporą wytrzymałość na nadmierną eksploatację.
  • Turbina – wyjątkowo wydajna konstrukcja, jednak wymaga równie silnego zasilania. Sprawdzają się głównie w rębakach spalinowych o wyjątkowo dużej mocy.
Produkcją profesjonalnych rozdrabniaczy do gałęzi zajmuje się firma Rafała Gomułki, której historia sięga niemal 20 lat wstecz. Ze względu na odpowiednio wykwalifikowany zespół pracowników oraz profesjonalne urządzenia do obróbki, przedsiębiorstwo jest w stanie zrealizować nawet skomplikowane i wymagające precyzji projekty rębaków.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas