Materiał Partnera Czym są płatki PET – regranulaty?

Czym są płatki PET – regranulaty?

Płatki PET to produkty recyklingowe, które mają olbrzymie znaczenie w branży tworzyw sztucznych, a także w programach ochrony środowiska naturalnego. Są to bowiem wyroby, które są wykonywane ze zużytych butelek PET. Te zamiast utylizować poprzez szkodliwe spalanie, czy składowanie na specjalnie wydzielonych terenach, przerabiane są dzisiaj na bardzo wydajne granulaty!

Specyfikacja płatków PET

Płatki PET powstają, jak już wspomniano dzięki przerobowi zużytych butelek plastikowych. Dzisiaj w łańcuchu logistycznym i wytwórczym uczestniczą zatem m.in. komunalne zakłady oczyszczania, sortownie odpadów, firmy specjalizujące się w skupie odpadów, a także przedsiębiorstwa recyklingowe, które wyposażone są w urządzenia, które pozwalają na przemiał butelek PET i uzyskanie finalnego produktu w postaci właśnie płatków PET. Maszynami do ich recyklingu, są między innymi: młyny do plastiku, maszyny do przetwarzania PET, linie do recyklingu PP i innych tworzyw, rozdrabniacze do tworzyw sztucznych, wanny myjące i flotacyjne, kruszarki do plastiku i shreddery, wytłaczarki – jednoślimakowe i dwuślimakowe, czy układy plastyfikujące. Warto bowiem wiedzieć, że ważnym procesem nie jest sama granulacja, ale także precyzyjnie oczyszczenie z wszelkich zanieczyszczeń. Istotne jest także specjalistyczne odpylenie.

Jeśli chodzi zaś o specyfikację techniczną płatków PET, nie odbiega ona w dużej mierze od innych wyrobów z tego tworzywa sztucznego. Różnice zasadzają się na strukturę, która jest bardzo mała i cienka, a także mogąca występować w różnych wersjach kolorystycznych.

Zastosowanie płatków PET

Płatki PET znalazły bardzo szerokie wykorzystanie, dlatego w Polsce powstaje coraz większa ilość zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych – wyposażają się one w technologie gwarantowane przez firmę Pol-Service! Opisywane tworzywa wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle chemicznym oraz opakowaniowym. Wytwarza się z nich specjalistyczne włókna tekstylne, taśmy poliestrowe, folie poliestrowe do produktów spożywczych i nie tylko, a nawet mogą być składnikami farb oraz lakierów. Połączone ze specjalnymi utwardzaczami płatki PET służą także do produkcji trwałych kompozytów na bazie tkanin poliestrowych, a obecnie wykonywane są liczne badania, związane z wykorzystaniem tychże materiałów w medycynie. Mowa o przeznaczeniu do produkcji protez naczyniowych, używanych do leczenia przewlekłych naczyniowych zatorów. Warto przy tym jednak wiedzieć, że płatki PET do takich zastosowań, muszą być w pełni sterylne i muszą przechodzić odpowiednie testy. Wysokie normy produktów, spełnia wspomniana już firma dystrybuująca sprzęty do recyklingu tworzyw sztucznych Pol-Service, która zapewnia również sprzedaż najlepszej jakości na rynku granulatów z tworzyw sztucznych.

 

Podziel się