Artykuł sponsorowany Czym są opakowania rozsadowe i w jakim celu się je stosuje?

Czym są opakowania rozsadowe i w jakim celu się je stosuje?

W rolnictwie oraz ogrodnictwie niezbędne jest stosowanie nowoczesnych rozwiązań, pozwalających przyspieszyć i ułatwić hodowlę roślin, zapewniając  ich odpowiedni transport oraz bezpieczne przechowywanie. Również stosowane na każdym etapie produkcji materiały, takie jak opakowania muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i dostosowane do pełnionych zadań. Zobacz, czym są palety rozsadowe i jakie są zalety ich stosowania.

Palety rozsadowe i wysiewne – do czego służą?

Palety rozsadowe to tzw. wielodoniczki. Są one doskonałym miejscem na wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek. Ułatwiają wczesną hodowlę roślin i zwiększą liczbę sadzonek przyjętych na miejsce stałe. Wykonane są tworzywa sztucznego wysokiej jakości, dobrze znoszą przenoszenie, są odporne na działanie czynników zewnętrznych - kontakt z wodą i ze słońcem oraz czyszczenie, dlatego jest to produkt wielokrotnego użytku, które powinien znaleźć się w każdej firmie rolniczej i ogrodniczej. Stosują je także osoby, które zajmują się uprawianiem roślin w celach hobbystycznych.

Wielkość, kształt i liczba otworów w palecie to kwestia wyboru, zależna przede wszystkim od gatunku rośliny, którą planujemy wysiewać. W ofercie firmy Anma specjalizującej się w produkcji palet dla rolnictwa i ogrodnictwa dostępne są wersje z dużymi otworami oraz palety podzielone na setki małych komórek.

Jakie gatunki roślin warto wysiewać na paletach rozsadowych?

Stosowanie palet rozsadowych daje wiele korzyści. Należą do nich:

  • większa liczba wschodów,
  • lepszy rozwój roślin,
  • zwiększenie ilości przyjętych sadzonek,
  • wcześniejsze wchodzenie roślin w okres kwitnienia,
  • wcześniejsze owocowanie.

Z tego względu palety wysiewne to niezastąpiony produkt przy wysiewie różnego rodzaju warzyw i owoców. Do gatunków roślin, które świetnie przyjmą się w paletach rozsadowych, należą rośliny ciepłolubne, takie jak pomidory, papryka, bakłażan, arbuz, melon oraz seler. Korzystanie z tej metody daje dużo lepsze efekty niż wysiew tych roślin do gruntu.

Dzięki rozsadzie szybciej zbierzemy również plony:

  • ogórków,
  • cukinii,
  • dyni,
  • kabaczków,
  • warzyw kapustnych oraz gatunków długo kiełkujących.

Wielodoniczki to także rozwiązanie doskonałe do ukorzeniania większej ilości rabatowych roślin ozdobnych i krzewów kwitnących – dobrym przykładem będą tutaj truskawki, które zasadzone w palecie rozsadowej dają dużo większe plony.

Zalety stosowania palet rozsadowych

Stosowanie palet rozsadowych posiada wiele zalet, a optymalne warunki wegetacji to tylko jedna z nich. Zastosowanie tej metody znacznie ułatwia transport roślin oraz ich przechowywanie, pozwala także zaoszczędzić na powierzchni. W ten sposób zmniejsza się zużycie podłoża, potrzebnego do wysiewu, co pozwala na inwestycję w większą ilość gatunków roślin. Palety wysiewne pozwalają na równomierne podawanie wody oraz nawozów, dzięki czemu  prace związane z hodowlą roślin przebiegają znacznie sprawniej.

Używanie wielodoniczek ma także korzystny spływ na uprawiane rośliny. Każde z wysianych nasion ma własną przestrzeń do swobodnego rozwoju, a dzięki oddzieleniu roślin od siebie już na etapie kiełkowania, nie wymagają męczącego pikowania, co pozwala na zmniejszenie strat, wynikających m.in. z uszkodzeń roślin. Przygotowana w ten sposób rozsada dużo lepiej klimatyzuje się także na miejscu docelowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas