Artykuł sponsorowany Czym są odwadniacze w układach redukcji ciśnienia pary?

Czym są odwadniacze w układach redukcji ciśnienia pary?

Instalacje wykorzystujące parę wodną składają się z wielu istotnych komponentów. Dla ich sprawnego i bezawaryjnego działania konieczne jest zastosowanie odwadniaczy. Te elementy armatury przemysłowej występują w kilku rodzajach, różniących się między sobą między innymi zasadą działania. Każdy cechuje się innymi zaletami i sprawdza się w odmiennych warunkach pracy. Stąd ważny jest ich prawidłowy dobór z uwzględnieniem parametrów układu.

Rola odwadniaczy

Inaczej nazywane są również pułapką parową, oczyszczaczem czy też garnkiem kondensacyjnym. Stanowią jeden z podstawowych elementów instalacji wykorzystujących jako czynnik roboczy parę wodną. Ich główne zadanie to odprowadzenie kondensatu czyli skroplonej pary, który powstaje po tym jak para odda swoje ciepło w urządzeniu lub podczas przesyłu. Odprowadzanie powstającej wody, ale również zanieczyszczeń dostających się do układu wraz z nią jest niezwykle istotne. Ich obecność bowiem wpływa niekorzystnie na instalację i może prowadzić do niebezpiecznego w skutkach uszkodzenia rurociągów.

Takiemu zjawisku zapobiegają właśnie różnego rodzaju odwadniacze, dostępne między innymi w ofercie firmy Termo Technika, która znajduje się na terenie Krakowa. Ich zakup u doświadczonego dostawcy oraz wykonawcy parowych instalacji przemysłowych powinien być priorytetem. Profesjonalne doradztwo pozwoli na wybór właściwego urządzenia pod kątem parametrów. Należy wziąć pod uwagę między innymi ilość oraz temperaturę kondensatu, typ i miejsce montażu – w budynku czy na zewnątrz, jak również sposób odprowadzania – ciągły bądź okresowy.

Typy urządzeń

Wśród odwadniaczy można wyróżnić ich cztery podstawowe rodzaje. Pierwsze z nich to odwadniacze termodynamiczne, których instalacja jest możliwa wszędzie tam, gdzie nie ma dużo miejsca na montaż lub instalacje są prowadzone na zewnątrz budynków. Ruchoma płytka, w którą są wyposażone, regularnie otwiera się i zamyka, a ich działanie opiera się na wykorzystaniu różnicy prędkości pomiędzy kondensatem a parą wodną. Podobna zasada pracy cechuje odwadniacze termostatyczne, gdzie znaczenie ma z kolei różnica temperatur pomiędzy obydwiema substancjami. W przeciwieństwie do pierwszych zdecydowanie lepiej radzą sobie w układach z niewielką ilością kondensatu.

Jedne z najczęściej wykorzystywanych to natomiast odwadniacze pływakowe, ponieważ odprowadzają skroploną parę w sposób ciągły bez względu na jej ilość, stąd też cechują się dużą efektywnością. Ponadto dobrze działają jako odpowietrzniki instalacji podczas jej rozruchu. Ich stosowanie pozwala na uzyskiwanie satysfakcjonujących współczynników przekazywania ciepła. Niemniej jednak za najbardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym uważa się odwadniacze dzwonowe. Będą odpowiednie do tych układów, gdzie występują uderzenie wodne lub przeciwciśnienie.

Opracowanie:

Termo Technika Monika Czamara

Kraków , Kanarkowa 10a

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas