Materiał Partnera Czym są obrabiarki CNC i jak działają?

Czym są obrabiarki CNC i jak działają?

Sprzęty CNC są urządzeniami sterowanymi numerycznie stworzonymi zgodnie z najnowszymi technologiami. Mają wbudowany nośnik danych, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji i bazują na zautomatyzowanym systemie sterującym. Zapętlona, bezobsługowa regulacja programowa w układzie zamkniętym sprawia, że bardzo dokładne wycinają nawet najdrobniejsze elementy metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Natomiast nieustanna praca różnorodnych czujników przeciwdziała powstawaniu szeregu błędów produkcyjnych. Dodatkowo, jeśli obrabiarki są sztywne, to zapewniają precyzyjne skrawanie.

Na czym polega praca operatorów CNC

Większość firm korzysta z dwóch rodzajów obrabiarek CNC – tokarek i frezarek. Obowiązkiem operatora jest zaprogramowanie urządzenia przed użyciem. Polega ono na określeniu wymiaru pracy oraz ostatecznego wyglądu wycinanych kawałków. Chyba że maszyna jest bardzo nowoczesna i ma zainstalowane czytniki, które pozwalają na korzystanie z gotowych programów sterujących. Jednak mimo zaawansowanej technologii sprzęty te w dalszym ciągu potrzebują pomocy specjalistów. Dobry operator CNC zna sterowniki, potrafi je zaprogramować, dobrać parametry oraz mocowania. Powinien zaznajomić się również z systemami CAD/CAM, które stworzono, aby wspierały procesy projektowania i wytwarzania. Wiedzę z tego zakresu można zdobyć na certyfikowanych kursach.

Gdzie kupić obrabiarki CNC

Decyzja o zakupie nowych obrabiarek może okazać się kluczowa dla Twojego biznesu. W poszukiwaniu maszyn specjalnych oraz innych urządzeń manipulacyjnych i automatyzujących procesy produkcyjne warto zapoznać się z ofertą firmy CNC-CBKO Spółka z o.o. Działa ona na rynku od 1996 roku i nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania, które wykorzystuje się w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym, naftowym oraz przy obróbce skrawaniem. Jej największym atutem jest fachowa kadra i kompleksowa obsługa, która zawiera stworzenie koncepcji oraz projektu, przez wykonanie w metalu do wdrożenia i serwisu.

Podziel się