Artykuł sponsorowany Czym są materiały kompozytowe?

Czym są materiały kompozytowe?

Materiały kompozytowe stanowią pokaźną grupę tworzyw, które mają szerokie zastosowanie. Niektóre z nich są wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, a inne podczas produkcji przedmiotów codziennego użytku czy też do naprawy i regeneracji różnego rodzaju elementów. Poniżej dokładnie wyjaśniamy, czym są materiały kompozytowe, jakie są ich zalety oraz zastosowanie.

Materiał kompozytowy – co to takiego?

Tym, co wyróżnia wszystkie kompozyty, jest ich skład. Materiały te zawsze powstają przynajmniej z dwóch komponentów. Jednak ze względu na to, że można stworzyć je z wielu rodzajów substancji, ich poszczególne odmiany znacznie różnią się między sobą właściwościami fizycznymi.

Materiały kompozytowe to tworzywa jednorodne, a komponenty, z których są wytwarzane, nie rozpuszczają się w sobie, nie łączą w nowe substancje, ale oddziałują na siebie. Większość materiałów tego typu składa się z dwóch elementów:

  • osnowy – komponent ten sprawia, że materiał jest odpowiednio twardy i stabilny;
  • zbrojenia – są to składniki, które stanowią konstrukcję kompozytu oraz zapewniają jego odporność na uszkodzenia mechaniczne – na przykład na ściskanie.

W zależności od składu materiały kompozytowe mogą być odporne na wilgoć, przeciążenia oraz wysokie temperatury. Właśnie dlatego tak chętnie korzystają z nich różne gałęzie przemysłu.

Tworzywami tego typu są bardzo często materiały budowlane – zalicza się do nich chociażby beton. Jednak istnieją też kompozyty, które doskonale zastępują metale. Należą do nich tworzywa żywiczno-metaliczne dostępne między innymi w ofercie firmy Chester Molecular.

Specyfika kompozytów żywiczno-metalicznych

Materiały będące mieszanką żywiczno-metaliczną to doskonała alternatywa dla tradycyjnego spawania. Mogą służyć do naprawy i regeneracji elementów z żeliwa oraz ze stali. Sprawdzają się także podczas łączenia ze sobą metalowych części.

Kompozyty te są bardzo wytrzymałe. Nawet wtedy, gdy poddaje się je obróbce mechanicznej, nie tracą swoich właściwości. Ponadto są odporne na rdzę i korozję. Stworzone dzięki nim połączenia nie pękają pod wpływem naprężeń. Ponadto zastosowanie materiałów kompozytowych żywiczno-metalicznych znacznie obniża koszty naprawy części z metalu.

Zyskały one popularność również ze względu na ich łatwą aplikację. Mają one zwykle konsystencję pasty, którą można bez problemu pokryć wybrane miejsce. Jest to znacznie szybsza i mniej wymagająca procedura niż spawanie. Zastosowanie pasty żywiczno-metalicznej nie wiąże się z koniecznością sięgnięcia po specjalistyczny sprzęt ani ze skorzystaniem z usług fachowca.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas