Artykuł sponsorowany Czym są i jakie jest zadanie łożysk?

Czym są i jakie jest zadanie łożysk?

Choć łożyska to stosunkowo niewielkie i niepozorne elementy, mają duże znaczenie dla rozwoju technologicznego. Bez ich udziału produkcja wielu maszyn i urządzeń byłaby zwyczajnie niemożliwa. Łożyska wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym oraz w wielu innych dziedzinach. Jak można je podzielić i jaką pełnią rolę?

Łożysko – co to takiego?

Każde urządzenie np. wyciskarka do soków czy inny sprzęt z którego korzystamy każdego dnia, musi być odpowiednio skonstruowane, tak, by działało bez zarzutu i było dla nas bezpieczne. W większości przypadków ważnym elementem konstrukcyjnym są właśnie łożyska. Jest to część mechanizmu, konieczna do tego, by podtrzymywać inny element i umożliwić mu wykonywanie ruchu obrotowego. Gdyby w konstrukcji danego urządzenia zabrakło łożysk, obracająca się część uległaby szybkiemu uszkodzeniu, na skutek oddziaływania różnych sił. Łożysko przenosi te siły na cały mechanizm, dzięki czemu rozkładają się one równomiernie, co poniekąd neutralizuje ich negatywny wpływ na cały podzespół.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które różnią się od siebie wielkością, kształtem i zastosowaniem. Warto wybierać łożyska od sprawdzonych dystrybutorów, takich jak np. Walor, którzy stawiają na wysoką jakość oferowanych przez siebie produktów.

Jakie rodzaje łożysk są najczęściej wybierane?

Podstawowy podział łożysk nie jest skomplikowany. Na rynku znajdziemy łożyska toczne i ślizgowe. Wśród tych pierwszych możemy dodatkowo wymienić:

  • łożyska kulkowe – są to elementy nierozłączne, które doskonale radzą sobie w pracy na dużych obrotach. Sprawdzają się też w przenoszeniu obciążeń promieniowych i osiowych. Łożyska kulkowe są najbardziej popularnymi elementami wśród łożysk tocznych;

  • łożyska walcowe – można je podzielić na jednorzędowe i wielorzędowe, a dzięki swojej rozłącznej konstrukcji są nieco łatwiejsze w montażu od łożysk kulkowych;

  • łożyska igiełkowe – wyróżniają się bardzo precyzyjnym wykonaniem i stosowane są w miejscach wymagających wysokiej jakości łożyskowania;

  • łożyska baryłkowe – dzielą się na wzdłużne i poprzeczne, doskonale radzą sobie z przenoszeniem obciążeń osiowych i promieniowych w obu kierunkach;

  • łożyska stożkowe – stosuje się je głównie w obrabiarkach roboczych, a zbudowane są z pierścieni o stożkowych bieżniach i wałeczków w formie ściętego stożka.

Łożyska ślizgowe nie mają ruchomych części pośredniczących. Taka uproszczona konstrukcja pozwala stosować je w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania łożyska tocznego. Modele ślizgowe pracują na małych prędkościach obrotowych.

Oprawy łożyskowe w ofercie firmy Walor

Asortyment firmy Walor z Kolbuszowej obejmuje wiele rodzajów opraw łożyskowych. Znajdziemy tu między innymi: oprawy łożyskowe dzielone i niedzielone, jak również oprawy stojące, które montowane są na płaskich powierzchniach i umożliwiają swobodne przesuwanie łożyska wzdłuż osi oraz oprawy kołnierzowe stosowane w przypadku montażu łożysk na wałach lub osiach, gdzie wymagane jest utrzymanie stałej pozycji. Oprawy naciągowe to kolejna grupa produktów dostępnych w firmie Walor, które mają za zadanie utrzymanie odpowiedniego napięcia łożyska na osi. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie przemieszczeń i zapewnienie stabilności pracy urządzenia.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas