Artykuł sponsorowany Czym są badania nieniszczące?

Czym są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące przeprowadza się w różnych gałęziach gospodarki i mają one na celu sprawdzić, czy dane konstrukcje nie posiadają ukrytych uszkodzeń oraz spełniają normy wytrzymałościowe. Ich podstawową cechą jest to, że nie zakładają one ingerencji w strukturę danego materiału. Pozwalają one również, a to, aby ocenić właściwości antykorozyjne materiału oraz potencjalną trwałość wykonanej z niego konstrukcji.

Metody badań wizualnych

Jedną z popularnych metod są badania wizualne, które pozwalają na stwierdzenie istotnych zmian po zmianie barwy, faktury danego materiału lub innych jego elementów możliwych do określenia za pomocą mikroskopu, wideoskopu lub lupy. Metoda ta rzadko występuje samodzielnie, a zazwyczaj stanowi początkowy etap analiz i uzupełnienie innych technik, wskazują pracownicy firmy Elana Pet. Jedną z nich jest wykorzystanie promieniowanie X oraz Gamma, co pozwala uzyskać zdjęcie rentgenowskie konstrukcji i na jego podstawie ocenić występowanie uszkodzeń pod powierzchnią materiału.

Penetracyjne metody badań

Metody badań penetracyjnych opierają się na obserwowaniu głębokości wnikania cieczy w pory lub uszkodzenia materiału. Pozwala to określić głębokość oraz rozległość przerw w jego strukturze. Wykorzystuje się je w materiałach, które ze względu na wykorzystanie mogą być narażone na uszkodzenia szlifierskie lub rozwarstwienia. Ciecze używane do tych badań mają właściwości fluorescencyjne, co pozwala na podświetlenie i dokładne określenie głębokości uszkodzeń.

Metoda posługująca się ultradźwiękami

Metoda ultradźwiękowa badań nieniszczących, jak sugeruje sama nazwa, posługuje się dźwiękami o częstotliwościach znajdujących się poza zasięgiem ludzkiego słuchu. Opiera się ona na mierzeniu interwałów czasowych pomiędzy emisją impulsu, aż do wystąpienia pierwszego echa w wyniku zetknięcia się go z materiałem. Metoda ta również pozwala na to, aby oszacować rozległość uszkodzeń występujących w materiale. Podobną funkcję spełniają badania magnetyczno-proszkowe wykonywane są poprzez magnesowanie badanych elementów poprzez pole magnetyczne i wykrywanie strumienia przez wskazanie miejsca rozproszenia magnetycznego. Wykorzystywane są one przede wszystkim w badaniu właściwości antykorozyjnych metali. Wszystkie wymienione metody przeprowadzane są w specjalistycznych laboratoriach, gdzie bada się m.in. trwałość konstrukcji metalowych, ale także części wymiennych do maszyn.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas