Artykuł sponsorowany Czym jest sprężone powietrze?

Czym jest sprężone powietrze?

Czwarte najczęściej wykorzystywane medium – sprężone powietrze zajmuje wysokie miejsce tuż za energią elektryczną, gazem ziemnym i wodą. Znajdziemy je w baloniku, respiratorze i silniku pneumatycznym. Możliwości jego zastosowania są niezwykle szerokie, zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych, a wiele branż nie mogłoby bez niego funkcjonować. Czym zatem jest sprężone powietrze i w jaki sposób powstaje?

Sprężone, czyli jakie?

Czym jest powietrze, wie chyba każdy. To otaczająca nas mieszanina gazów: azotu, tlenu, argonu, dwutlenku węgla i pary wodnej, która tworzy atmosferę ziemską. Powietrze wywiera na powierzchnię naszej planety ciśnienie, zwane atmosferycznym. Tak zwane ciśnienie normalne kształtuje się na poziomie 1013,25 hPa. Gdy podniesiemy ciśnienie powietrza, niejako ściskając tę mieszaninę gazów – na przykład podczas nadmuchiwania balonu – uzyskamy powietrze sprężone. Mówiąc krótko, sprężone powietrze to powietrze atmosferyczne o ciśnieniu większym niż spotykane w naturze. Jest bezbarwne, bezwonne i w pełni ekologiczne.

Metody sprężania powietrza

Jak już wspomnieliśmy, powietrze można sprężyć samodzielnie, chociażby nadmuchując balon czy pompując koło w rowerze. Na większą skalę do produkcji sprężonego powietrza wykorzystuje się sprężarki, specjalistyczne urządzenia o różnej konstrukcji i właściwościach w zależności od tego, do czego powietrze będzie używane oraz jaką jakością i stopniem czystości ma się charakteryzować.

Proces sprężania powietrza musi uwzględniać odpowiednie przygotowanie tego medium i jego oczyszczenie. Usuwa się więc z powietrza wilgoć, cząstki stałe i resztki oleju, a jeśli jest to wymagane – jak w przypadku zastosowania w maszynach pneumatycznych – dodaje się czynnik smarny. Również ciśnienie powietrza dobiera się zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wytworzone przez sprężarki powietrze składuje się w przeznaczonych do tego celu zbiornikach bądź butlach, a następnie transportuje do odbiorników poprzez system rur i elementów instalacji pneumatycznych – wyjaśnia specjalista z hurtowni gazów technicznych Kamino w Warszawie.

Do czego wykorzystuje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia i branżach przemysłu. Na małą skalę używa się go w domach, na przykład do czyszczenia klawiatury komputerowej i innych trudno dostępnych zakamarków. Bez tego medium nie obejdzie się branża medyczna – sprężone powietrze znajdziemy w respiratorach, komorach hiperbarycznych czy napędzie urządzeń dentystycznych.

Maszyny pneumatyczne takie jak szlifierki, przecinarki, klucze udarowe czy pistolety lakiernicze są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, zarówno w wielkich fabrykach, jak i małych zakładach czy warsztatach samochodowych. Sprężone powietrze stosuje się również w układach magazynujących ekologiczną i łatwą do odzyskania energię, z angielskiego zwanych CAES.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas