Materiał Partnera Czym jest recykling metali kolorowych?

Czym jest recykling metali kolorowych?

Recykling, czyli odzyskanie i ponowne wykorzystanie surowców, jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Pomaga bowiem zmniejszyć ilość odpadów i racjonalnie korzystać z zasobów środowiska. Segregując odpady dbamy również o to, by szkodliwe związki z różnych przedmiotów codziennego użytku nie zanieczyszczały środowiska. Grupą surowców, którym trzeba poświęcić szczególną uwagę są metale kolorowe.

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe to pojęcie, które często słyszymy, lecz nie do końca jesteśmy w stanie określić, co się pod nim kryje. Do tej grupy należą metale i stopy, które nie zawierają żelaza, czyli miedź, cyna, mosiądz, aluminium, brąz i ołów.

Metale kolorowe, zwane również metalami nieżelaznymi, znajdziemy m.in. w bateriach, puszkach, folii spożywczej, felgach samochodowych, elementach instalacji hydraulicznych i elektrycznych, zasilaczach do telefonów komórkowych lub komputerów. Uszkodzone lub zużyte produkty należy wrzucać do odpowiednich kontenerów na śmieci lub oddać do skupu złomu takiego jak Werens. PW Łukasz Werens.

Recykling metali kolorowych

Proces recyklingu wygląda inaczej dla różnych grup produktów. Za przykład weźmy produkt, który w Polsce i na całym świecie jest wykorzystywany w ogromnych ilościach - puszki aluminiowe. Recykling puszek aluminiowych składa się z kilku etapów:

  • Wstępnej obróbki mechanicznej, która polega na rozdrabnianiu produktu, oddzieleniu od zanieczyszczeń i separacji magnetycznej aluminium od innych metali.
  • Oczyszczania z farb i lakierów poprzez wypalanie materiału w piecach.
  • Topnienia odpadów drobnocząstkowych.
  • Oczyszczania z zanieczyszczeń niemetalicznych i na końcu odlewania.

Recykling metali kolorowych może być naprawdę owocny, np. w Europie około 45% miedzi pochodzi z odzysku. Natomiast produkty zawierające ołów (baterie i akumulatory), według najbardziej optymistycznych szacunków nawet w 95% są poddawane recyklingowi.

Gdzie można sprzedać i kupić metale kolorowe?

Miejsca, które zajmują się sprzedażą i skupem surowców wtórnych, to skupy złomu. To dzięki nim surowce są lepiej wykorzystywane, nie zaśmiecają środowiska i nie eksploatują nadmiernie kolejnych zasobów ziemi. Można zatem powiedzieć, że skup złomu taki jak Werens. PW Łukasz Werens, jest w pełni ekologiczny.

Tego typu firmy niejednokrotnie samodzielnie odbierają towar od klienta. Dysponują bowiem odpowiednim zapleczem samochodów (ciężarówki, busy, lawety), mogą więc odebrać produkty nawet w dużych ilościach.

Skup złomu często zajmuje się również utylizacją odpadów i sprzedażą przetworzonych metali. Głównym odbiorcą takich materiałow są zakłady produkcyjne, jubilerzy, firmy produkujące metalowe elementy oraz inne podobne przedsiębiorstwa.

Opracowanie:

Werens. PW Łukasz Werens

Stąporków , Konecka 59a

  • tel. 600 298 547

Podziel się