Materiał Partnera Czym jest projektowanie sterowników PLC i kto się nim zajmuje?

Czym jest projektowanie sterowników PLC i kto się nim zajmuje?

Sterowniki PLC to urządzenia działające dzięki mikroprocesorowi i są przeznaczone do sterowania pracami maszyn bądź urządzeń technicznych. Dodatkowo ze względu na automatykę, muszą one być idealnie dostosowane do konkretnego obiektu poprzez wprowadzenie specjalnych algorytmów. Co obejmuje projektowanie sterowników PLC i kto może zajmować się wykonywaniem takich prac?

Na jakiej zasadzie działają sterowniki PLC?

Sterowniki PLC (ang. Programmable Logic Controllers), to układy mające już ponad 40-letnią historię. Różnią m.in. ze względu na liczbę wejść/wyjść, przy czym małe nanosterowniki zawierają ich do 32, zaś duże układy mają ich powyżej 1024, najczęściej wykorzystywane są jednak te z średnią liczbą wynoszącą 128 wejść/wyjść. Sterowniki PLC to urządzenia które:

  • zbierają dane pomiarowe za pomocą czujników i urządzeń pomiarowych,
  • wykonują tzw. programy użytkownika, które zawierają kodowane algorytmy służące do sterowania i przetwarzania danymi,
  • przekazują dane za pośrednictwem odpowiednich modułów.

Rozwój sprawił, że dziś sterowniki PLC stanowią niezawodne wsparcie dla wielu gałęzi przemysłu, także dzięki spełnianiu surowych normy dotyczących bezpieczeństwa, przede wszystkim odporności na warunki środowiskowe, a także zaburzenia elektromagnetyczne.

Podział sterowników

W branży istnieją dwa główne rodzaje sterowników PLC różniących się ze względu na architekturę układu i zostały one nazwane sterownikami kompaktowymi oraz modułowymi. Pierwsze z nich najczęściej mają określone przeznaczenie i służą do kierowania małymi maszynami oraz nieskomplikowanymi procesami. Są także stosunkowo niewielkie i zazwyczaj zawierają panel operatorski. Sterowniki modułowe składają się natomiast z płyt lub kaset łączeniowych wraz z gniazdami, dzięki czemu są swobodnie konfigurowalne, a także sprawdzają się w przypadku średnich oraz dużych urządzeń.

Prawidłowe programowanie sterowników PLC

Aby sterownik PLC był niezawodny, ważny jest przede wszystkim umiejętny sposób zaprojektowania komunikatów, co ma na celu uniknięcie błędów oraz sytuacji losowych. Istotne jest przede wszystkim prawidłowe podłączenie okablowania, a także odpowiednie obchodzenie się z samą wiązką kablową, aby na późniejszym etapie nie dochodziło do zwarć,  a także uszkodzenia sterowników. Taką gwarancję dają tylko specjalistyczne firmy, posiadające udokumentowaną wiedzę w tego typu pracach. Jedną z nich jest Ferfex Technology z Strzelęcina w woj. wielkopolskim, zajmująca się usługami z zakresu automatyki przemysłowej i instalacjami elektrycznymi oraz teletechnicznymi.

Opracowanie:

Podziel się