Artykuł sponsorowany Czym jest paszport maszyny budowlanej i jakie informacje zawiera?

Czym jest paszport maszyny budowlanej i jakie informacje zawiera?

Zgodnie z Europejską Dyrektywą 2006/42/WE, każda maszyna oraz jej osprzęt, dopuszczone do użytkowania w danym kraju, powinny mieć kompletną dokumentację techniczną w postaci paszportu DTR, opracowanego przez ich producenta. DTR zawiera wiele istotnych wskazówek, dotyczących eksploatacji i konserwacji urządzenia. W naszym artykule przeanalizujemy, czym jest ten dokument oraz jakie istotne informacje i wytyczne można w nim znaleźć.

DTR, czyli dokumentacja maszyny

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa, określana w skrócie jako DTR lub paszport maszyny, opracowywana jest w języku europejskim przez projektantów sprzętów i urządzeń, w oparciu o założenia wspomnianej Dyrektywy maszynowej z 2006 r. oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn. Informacje w formie papierowej dołączane są do dokumentacji maszyny i stanowią kompendium wiedzy na temat jej budowy, schematu działania, a także dopuszczalnych metod użytkowania. W DTR znajduje się wiele wartościowych danych, takich jak:

  • opis oraz rysunki maszyny wraz ze schematami poszczególnych układów,
  • instrukcje z zakresu: obsługi, konserwacji, regeneracji, bezpieczeństwa,
  • opis elementów wymiennych i zapasowych,
  • dokumentację oceny ryzyka.

Jak zauważa Patrycjusz Benda z firmy BAU – SERWIS, świadczącej mobilne usługi serwisowe sprzętu marki Liebherr: bezpieczeństwo stanowi główne kryterium, które przesądza o tym, czy dany sprzęt zostanie dopuszczony na międzynarodowe rynki, dlatego każdy projekt maszyny, musi być precyzyjnie udokumentowany, dzięki czemu właściciele, operatorzy i serwisanci dysponują kompletną wiedzą z zakresu obsługi, konserwacji oraz zasad postępowania w razie awarii.

Dokumentacja oceny ryzyka

Używanie i konserwacja maszyn budowlanych niesie zawsze ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia operatora, mechanika oraz osób znajdujących się w pobliżu. W Dokumentacji Techniczno-Ruchowej znajduje się szczegółowa analiza czynników niebezpiecznych, zasady ochrony, mające zastosowanie do maszyny, a także wykaz niezbędnego osprzętu i części, warunkujących bezpieczną, niezakłóconą pracę. Zadaniem właściciela sprzętu jest organizacja szkoleń stanowiskowych i zapoznanie operatorów z potencjalnymi zagrożeniami, przewidzianymi przez producenta. Wdrożenie na podstawie DTR wykonują wykwalifikowani szkoleniowcy BHP oraz certyfikowani serwisanci, posiadający gruntowną wiedzę na temat specyfiki danej maszyny. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas