Artykuł sponsorowany Czym jest metoda szkiełkowania w obróbce metali?

Czym jest metoda szkiełkowania w obróbce metali?

Materiały metalowe, takie jak stal czy aluminium z łatwością poddają się różnym typom obróbki. Jedną grup stanowią metody strumieniowo-ścierne, wśród których można wyróżnić szkiełkowanie. Ten sposób pozwala nie tylko uszlachetnić powierzchnię detalu, ale także ją oczyścić. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku opracowywania materiałów miękkich oraz delikatnych. Wyróżnia się możliwością uzyskania niezwykle estetycznego efektu wizualnego.

Jak wykonuje się szkiełkowanie?

Tego rodzaju sposób zalicza się do obróbki strumieniowo-ściernej. Jest bardzo podobny do piaskowania, z tą różnicą, że zamiast piasku stosuje się szklane kulki. Uzyskany rezultat jest zależny przede wszystkim od zastosowanej frakcji ścierniwa, wśród której wyróżnia się drobną (np. 0,7-0,11 mm), średnią (np. 0,15-0,25 mm) oraz grubszą (np. 0,3-0,4 mm). Ponadto w przeciwieństwie do piaskowania, ta metoda obróbki, stosowana między innymi przez firmę Jan-Tal z Mysłowic, pozwala uzyskać o wiele gładszą powierzchnię danego detalu. Do szkiełkowania wykorzystuje się specjalne komory, w których umieszcza się dany element. To tam oddziałuje na niego granulat pod dużym ciśnieniem, znajdujący się z reguły w obiegu zamkniętym. Dzięki temu ścierniwo może być wykorzystywane wielokrotnie.

Jakie są zalety takiej obróbki?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, komponenty poddawane temu procesowi cechują się niemal idealnie gładką powierzchnią o satynowym wykończeniu. To ze względu na fakt, że nie następuje ścieranie erozyjne. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że ten efekt może uwidocznić wszelkie rysy oraz wżery. Ponadto granulat jest w stanie dotrzeć do miejsc, których obróbka jest zwykle utrudniona. Mianowicie mowa o wszelkich zagłębieniach, rogach i zakrzywieniach. Szkiełkowanie uodparnia również powierzchnie podatne na zabrudzenia na osadzanie się wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu detal dłużej zachowuje swój estetyczny wygląd. Umożliwia również usunięcie tłustych plam po oleju bądź przebarwień po obróbce spawaniem. Metoda jest idealną alternatywą dla szlifowania oraz polerowania.

Kiedy stosuje się szkiełkowanie?

To sposób dedykowane przede wszystkim do obrabiania komponentów aluminiowych, ale również tych wykonanych z brązu bądź stali nierdzewnej. To właśnie tutaj szklany granulat poradzi sobie najlepiej z usunięciem wszelkich powierzchniowych niedoskonałości. Stąd też szkiełkowanie bardzo często wykorzystuje się podczas renowacji felg samochodowych bądź przy wykonywaniu elementów urządzeń pomiarowych. Ponadto idealnie nadaje się do obróbki elementów kruchych i delikatnych, ponieważ wzmacnia ich powierzchnię poprzez zamknięcie mikroporów w strukturze materiału. Zaleca się również przeprowadzenie szkiełkowania przed pokryciem detali powłoką tlenku lub niklu galwanicznego. Warto wiedzieć, że komponenty po takie obróbce nie wymagają dalszego zabezpieczenia, a do ich konserwacji wystarczy przemywanie benzyną ekstrakcyjną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas