Materiał Partnera Czym jest lakiernictwo przemysłowe?

Czym jest lakiernictwo przemysłowe?

Wyróżnia się różne metody lakierowania. Wybór odpowiedniej, zależy od tworzywa, które ma zostać pomalowane, a także od oczekiwanego efektu. Jedną z najpopularniejszych metod jest lakierowanie proszkowe, jednak równie często wykonywane jest lakierowanie mokre oraz z wykorzystaniem farb wodnych. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest lakierowanie oraz jakie powierzchnie najczęściej się lakieruje!

Lakierowanie to nic innego, jak nakładanie powłok lakierniczych na dane tworzywo. Najczęściej dokonuje się lakierowanie elementów metalowych, drewna, tworzyw sztucznych (na przykład listwy, ramy okienne). Celem wykonywanego lakierowania jest stworzenie powłoki ochronnej na malowanym przedmiocie, a także zapewnienie właściwości antykorozyjnych oraz lepszego wyglądu!

Lakierowanie proszkowe

Jest to najpopularniejsza metoda lakierowania, która polega na wykorzystaniu proszkowych farb. Rozprowadzane są one za pomocą specjalnych natrysków elektrostatycznych lub elektrokinetycznych. Zdecydowaną zaletą stosowanie tej metody jest uzyskanie idealnie gładkiej, równomiernie pokrytej powierzchni. Ponadto może być stosowana zarówno do metali, drewna, szkła, aluminium, żeliwa, ceramiki oraz innych rodzajów materiałów. Jedynie w przypadku tworzyw sztucznych nie zaleca się stosowania tej metody. Ważne, aby przed rozpoczęciem lakierowania proszkowego dokładnie przygotować powierzchnię. Należy oczyścić przedmiot, usunąć ewentualne wgniecenia, czy też inne uszkodzenia, a następnie wykonać piaskowanie. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możesz nałożyć lakier. Jeżeli pominiesz te etapy, efekty lakierowanie nie będą zadowalające, a ponadto może być konieczne powtórzenie tej czynności!

Lakierowanie mokre

Ta metoda lakierowania najlepiej sprawdza się w przypadku elementów nowych, lub takich, które są praktycznie nieuszkodzone (mogą być używane, ale w dobrym stanie). Polega ona na nakładaniu kolejnych warstw lakieru, kiedy ta poprzednio nałożona jeszcze nie wyschła.  Do lakierowania na mokro wykorzystywane są specjalne farby na bazie rozpuszczalników, czy też farby wodorozcieńczalne!

Lakierowanie farbami wodnymi

Lakierowanie z wykorzystaniem farb wodnych jest dosyć proste, technika jest bardzo zbliżona do tradycyjnego lakierowania. Najczęściej stosuje się tę metodę, aby pomalować drzwi, płot, czy też ramy okienne. Ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Na przykład drewno musi być gładkie, nie powinno posiadać żadnych nierówności, ta sama zasada dotyczy każdej malowanej powierzchni. Schnięcie farb wodnych wynosi około 12-24 godzin, dlatego też w tym czasie nie możesz narażać malowanych przedmiotów na działanie czynników zewnętrznych, a w szczególności wody. Podczas kontaktu z wodą mogłyby pojawić się pęcherzyki, których potem nie będziesz w stanie usunąć!

Jak widzisz, istnieją trzy podstawowe metody lakierowania. To od Ciebie oraz od rodzaju malowanej powierzchni zależy, na jaką się zdecydujesz. Ważne, abyś zlecił to profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie i wykona pracę z należytą starannością. Jedną z godnych polecenia firm jest Steel-Design!

Opracowanie:

Podziel się