Materiał Partnera Czym jest i jakie zastosowanie ma tarcica budowlana?

Czym jest i jakie zastosowanie ma tarcica budowlana?

Drewno to materiał od wieków stosowany w budownictwie, głównie ze względu na jego wzrastającą z czasem odporność na odkształcanie wywołane zmiennymi temperaturami. Jest to więc bardzo wytrzymały element konstrukcyjny, sprawdzający się przy wznoszeniu budynków mieszkalnych. W tym celu wykorzystuje się tzw. tarcicę, która jest wykonywana z różnych gatunków drewna. Jak ona powstaje i jakie dokładnie ma zastosowanie?

Czym jest tarcica i jak powstaje?

Tarcica to produkt powstający z drewna, które poddawane jest obróbce za pomocą pił tartacznych, działających równolegle względem osi podłużnej drewnianego kubika. Powstałe elementy mają różne wymiary, przy czym te najgrubsze, mogą być wykorzystywane właśnie jako części konstrukcyjne w budownictwie.

Podział tarcicy

Najczęściej stosuje się podział ze względu na wymiar oraz stopień obróbki. W przypadku tego ostatniego, mamy do czynienia z tarcicą nieobrzynaną, gdzie boczne krawędzie pozostawione są bez obrabiania oraz tarcicą obrzynaną, która powstaje w skutek dwukrotnie przeprowadzonego procesu przecierania bądź przecierania na ostro.

Dlaczego tarcica podlega procesowi suszenia?

Zanim elementy z drewna trafią do odbiorców, muszą podlegać one procesowi osuszania, aby drewno osiągnęło optymalną wilgoć, a tym samym stało się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W tartakach lokuje się tarcicę na deskach na wolnym powietrzu, gdzie zapewnia się jej przepływ powietrza oraz osłania przed działaniem deszczu. Jak przyznaje Andrzej Droździel, właściciel firmy tartacznej z woj. lubelskiego, pocięte drewno można także przechowywać w specjalnych halach, ma ono optymalne warunki do schnięcia.

Jakie zastosowanie ma tarcica?

Jak wspomnieliśmy, tarcica ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, dlatego sprawdza się jako element konstrukcyjny na belki, krawędziaki lub konstrukcje dachowe. W tej sytuacji wykorzystuje się przede wszystkim tę wykonaną z drzew iglastych, natomiast w przypadku tarcicy liściastej, jest ona chętniej wykorzystywana przy różnego rodzaju pracach stolarskich, jako materiał do produkcji mebli i posadzek.

Nie ulega wątpliwości, że drewno to materiał o unikalnych właściwościach, przede wszystkim dzięki dużej wytrzymałości, dlatego nie dziwi jego zastosowanie w działaniach związanych z budownictwem. Aby jednak mieć pewność, że zakupimy produkt odpowiednio wysuszony i przygotowany do konkretnych działań, najlepiej korzystać z oferty firm tartacznych z dużym doświadczeniem, które we właściwy sposób przygotują tarcicę.  

Opracowanie:

Andrzej Droździel

Ciotusza Nowa 77b

Podziel się