Artykuł sponsorowany Czym jest hot-stamping i jakie jest jego zastosowanie w branży opakowań?

Czym jest hot-stamping i jakie jest jego zastosowanie w branży opakowań?

Hot-stamping jest określany także mianem hot-printu i termodruku. Jest to metoda tłoczenia na gorąco, przy wykorzystaniu specjalnych matryc oraz stempli. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie np. pozłacanych i posrebrzanych wydruków. Matryce te są wypukłe, wykonuje się je z materiałów przewodzących ciepło. Technika ta jest stosowana głównie do ozdabiania okładek książek, etykiet, kalendarzy i czasopism, jak również wizytówek i opakowań. Poznaj ją!

Czym jest hot-stamping?

Hot-stamping jest techniką zdobienia różnych powierzchni. Znajduje ona zastosowanie w przypadku papieru, kartonu, drewna, skóry, tekstyliów, tworzyw sztucznych, folii samoprzylepnej, powierzchni laminowanych, tektury falistej oraz litej. Polega ona na wytłaczaniu na gorąco z wykorzystaniem odpowiednich stempli i matryc. Na ogół efektem są niezwykle dekoracyjne, pozłacane lub posrebrzane wydruki.

Opakowania zdobione metodą hot-stamping mogą być doskonałym pomysłem na pudełka prezentowe lub promocyjne. To niezwykle popularne wykończenie opakowań świątecznych i okolicznościowych. Umożliwia nanoszenie różnych kształtów, napisów i ornamentów. Metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści. Można ją stosować na wielu różnych materiałach, a uzyskiwane efekty są wysoce estetyczne. Utrzymują się one w długim okresie, a sama technika jest przyjazna dla środowiska i prosta w wykonaniu. Dzięki hot-stampingowi można uzyskać wiele ciekawych i korowych, uszlachetnionych wydruków. Ich barwa zależy od rodzaju wybranej folii, np.:

  • metalicznej – złotej, srebrnej, kolorowej,
  • pigmentowej – kolorowej matowej lub błyszczącej,
  • perłowej – kolorowej, o stosunkowo dużej transparentności,
  • dyfrakcyjnej – metalicznej z siatką dyfrakcyjną.

Jak przebiega hot-stamping?

Zanim wybrany obraz jest przenoszony na podłoże, podgrzewa się odpowiedni stempel matrycowy. Pozostawienie wzoru na tej powierzchni jest możliwe dzięki specjalnie dobranej folii holograficznej. Jak wskazują specjaliści firmy Pakcer, dla której ważne są rozwiązania ekologiczne, proces znakowania barwnikiem nie zanieczyszcza środowiska. Używa się bowiem w tej metodzie wyłącznie suchych materiałów.

W procesie tym stosuje się dedykowane matryce, wykonywane z gumy silikonowej lub metalu. W praktyce najlepiej sprawdzają się matryce magnezowe. Pozwalają one na przenoszenie nawet bardzo małych szczegółów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie printu wysokiej jakości. Z kolei folie mogą być metaliczne lub niemetaliczne. Dla najlepszego efektu zdecydowanie warto korzystać z tych pierwszych. Stanowią one wielowarstwowe powłoki, które są przenoszone na materiał za pomocą specjalistycznych maszyn, np. pras. Są na ogół obsługiwane ręcznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas