Materiał Partnera Czym charakteryzuje się frez palcowy?

Czym charakteryzuje się frez palcowy?

Frezy palcowe są często spotykane w frezarkach pionowych. Najpopularniejszym rodzajem tych narzędzi jest wersja walcowo-czołowa, w której ostrza są umieszczone na bokach i z przodu frezu. Znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagane jest wykonanie nacięć czołowych, zagłębień i żłobień. Frezy palcowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, wśród których dominuje spiekany węglik i stal szybkotnąca (HSS).

Frezy palcowe są popularnie wykorzystywane w urządzeniach CNC do obróbki skrawaniem. Umieszczenie ostrzy po bokach i na przodzie frezu pozwala na wykonywanie konkretnych rodzajów obrabiania metalu. Zastosowanie spieków twardych pozwala na uzyskanie bardzo dużej wytrzymałości narzędzi na ścieranie, wysokie temperatury i działające podczas frezowania siły.

 

Charakterystyka frezu palcowego

Frez palcowy zyskał swoją nazwę od wydłużonego kształtu, który odróżnia go od frezów tarczowych. Występuje w wielu kształtach i rozmiarach oraz może być używany do kształtowania różnorodnych materiałów. Główny podział frezów palcowych dotyczy umiejscowienia ostrz, dlatego rozróżniamy frezy walcowe, czołowe i walcowo – czołowe. Przy użyciu tego typu narzędzi można dokonywać obrabiania płaszczyzn i frezowania wgłębnego.

Frezy palcowe są przeważnie wykonane z węglika spiekanego lub stali szybkotnącej (HSS). Są to materiały zapewniające wysoką twardość i wytrzymałość na działanie sił, ścieranie i wysoką temperaturę, jaka powstaje podczas obróbki. Według pracownika firmy CNC Art rodzaj narzędzia pod względem zastosowanego w jego produkcji materiału produkcji powinno się dobierać do szybkości, z jaką będzie się poruszało, sztywności maszyny oraz innych czynników. Istotna jest również twardość obrabianego materiału.

Tego typu frezy mogą występować w wielu rozmiarach. Ich wielkość określa się przy użyciu skali metrycznej lub calowej. W użyciu są zarówno bardzo duże narzędzia, jak i mikrofrezy, które służą między innymi do kształtowania kluczy.

 

Liczba i rozmieszczenie ostrzy

Frezy palcowe różnią się liczbą i rozmieszczeniem ostrzy. Pod względem ich zlokalizowania, rozróżniane są frezy walcowe i czołowe lub kombinacja tych dwóch typów. Narzędzia z ostrzami centralnymi (czołowymi) mogą być zagłębiane bezpośrednio w frezowany element, co nie jest możliwe przy użyciu frezów z ostrzami jedynie po bokach.

Istotna jest także liczba ostrzy. Narzędzia z ich mniejsza liczbą (1-2) są mniej sztywne, jednak wykazują się lepszym odprowadzaniem na zewnątrz powstających wiór. Frezy z 3-4 z ostrzami są sztywniejsze, jednak mogą zalepiać się wiórami. Do obróbki metali lekkich polecane są modele o mniejszej ilości ostrzy tnących.

Podziel się