Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się opony do wózków widłowych?

Czym charakteryzują się opony do wózków widłowych?

Prawidłowo dobrane opony do wózków widłowych pozwalają w znacznym stopniu usprawnić cały proces przewozu ładunków. Co więcej, właściwe ogumienie może zredukować koszty użytkowania sprzętu, ponieważ dzięki temu maszyny ulegają wolniejszemu zużywaniu się. W związku z tym warto dowiedzieć się więcej o charakterystyce opon przemysłowych dla wózków widłowych.

 

Podstawowe cechy opon do wózków widłowych

Właściwie dobrane opony do wózków widłowych to podstawa dla usprawnienia pracy tychże maszyn, czyli podnoszenia i układania towaru oraz różnych przedmiotów w bezpieczny i precyzyjny sposób. Aby przemieszczane produkty nie ulegały zniszczeniom, wózki powinny być prawidłowo przystosowane do częstych zmian kierunków jazdy, hamowania/przyspieszania czy wykonywania bardziej gwałtownych manewrów. To właśnie dlatego tak istotne jest ogumienie dla tego rodzaju pojazdów przemysłowych.

Opony do wózków widłowych mają nie tylko zapewnić bezpieczną jazdę, ale również w dużym stopniu zapobiec zużywaniu się elementów maszyny. Z uwagi na warunki pracy, wózki widłowe mogą dość łatwo ulegać awariom – prawidłowo dobrane opony mają za zadanie amortyzować części sprzętu i przedłużyć ich żywotność. Dodatkowo z uwagi na to, że wózki widłowe są najczęściej wykorzystywane w przestrzeni magazynowej, to producenci zapewniają opony „Non Marking”, czyli niebrudzące nawierzchni.

Jak dobrać opony do wózka widłowego?

Dobór opon do wózków widłowych powinien zależeć przede wszystkim od warunków pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • intensywność pracy maszyny,
  • typ nawierzchni,
  • rodzaj przewożonego towaru.

Należy doprecyzować, na czym najbardziej nam zależy podczas pracy przy użyciu wózka widłowego. Bardzo duże znaczenie ma nawierzchnia i otoczenie – szczególnie czy maszyna będzie obsługiwana w przestrzeni magazynowej, czy raczej w mniej sprzyjających warunkach. Od tego może zależeć m.in. dobór między oponami pneumatycznymi a superelastycznymi.

Czym różnią się opony pneumatyczne czy superelastycznych?

Opony pneumatyczne do wózków widłowych skupiają się głównie na zapewnieniu większej amortyzacji. Dzielą się dodatkowo na radialne, czyli gwarantujące dobrą trakcję, jak i diagonalne, które wyróżniają się stabilniejszym prowadzeniem maszyny. Opony superelastyczne, inaczej opony pełne są zbudowane zazwyczaj z trzech warstw, gdzie wyeliminowane jest ciśnienie – przez co nie ma możliwości unieruchomienia opony z powodu przebicia. Gwarantują praktycznie bezawaryjną pracę i stabilność wózka, ale nie nadają się do warunków terenowych. W zimie można dodatkowo zamontować kolce pomagające poruszaniu się po oblodzonej powierzchni.

Wybór zależy przede wszystkim od miejsca użytkowania. Opony superelastyczne wykorzystywane są przede wszystkim do przenoszenia ciężkich ładunków po płaskim terenie. Opony pneumatyczne ze względu na dobrą amortyzację sprawdzą się lepiej w pracy na nierównym terenie – wyjaśnia ekspert z firmy Magna Tyres Group, będącej dystrybutorem opon przemysłowych.

Przed ostatecznym zakupem opon do wózka widłowego, naturalnie należałoby jeszcze skonsultować wybór ze specjalistą, który oceni, jakie ogumienie sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas