Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się nitonakrętki?

Czym charakteryzują się nitonakrętki?

Nie każdy materiał konstrukcyjny umożliwia wykonanie tradycyjnego połączenia z nagwintowanym otworem. W takiej sytuacji pomocne okazują się nitonakrętki, które umożliwiają mimo to zastosowanie elementów złącznych gwintowanych. Dzięki swojej uniwersalnej budowie oraz prostocie montażu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i budownictwie. Ponadto są dostępne w wielu rozmiarach, co pozwala na dokładne dopasowanie komponentów.

Budowa nitonakrętki

Tego rodzaju elementy złączne stanowią nity typu rurkowego, posiadające gwintowane wnętrze. Ponadto składają się z części cienkościennej niegwintowanej oraz kołnierza. Taka konstrukcja umożliwia szybki montaż i stworzenie stabilnego połączenia tam, gdzie nie jest możliwe zwykłe nagwintowanie otworu, co bardzo często ma miejsce przy cienkich blachach. Nitonakrętki są wykonywane przede wszystkim ze stali oraz aluminium, a dobrej jakości elementy są oferowane przez firmę Mix-Met w sklepie internetowym Śurby24. Najlepiej wybierać stal nierdzewną lub kwasoodporną, gdyż tego rodzaju połączenia będą cechować się największą trwałością i odpornością na korozję. Ponadto komponenty występują w kilku różnych rozmiarach, zazwyczaj w przedziale M3 do M12, a ich kołnierze także mogą przybierać różny kształt, tj. cylindryczny, stożkowy lub tzw. mini stożek, który eliminuje konieczność fazowania powierzchni.

Montaż elementu

Jak zostało już wcześniej wspomniane, proces montażu nitonakrętki przebiega niezwykle sprawnie. Polega na wkręceniu nagwintowanego trzpienia od strony kołnierza, a następnie osadzeniu jej w przygotowanym wcześniej otworze. Kolejna czynność to dociśnięcie jej przez kołnierz do materiału i spęcznienie poprzez częściowe wyciągnięcie trzpienia bez jego obracania i na koniec dopiero jego wykręcenie. Powstałe spęcznienie blokuje nitonakrętkę w osadzonym materiale, natomiast wypustki pod kołnierzem zapobiegają się jej obracaniu. Gwintowana część stosowana jest jak widać zarówno do samego montażu nitonakrętki, jak i później do wkręcenia właściwego elementu złącznego. Co istotne proces mocowania można bez problemu poddać automatyzacji, wykorzystując dedykowany sprzęt do nitowania.

Zastosowanie nitonakrętek

Sposób montażu wpływa na to, że komponenty powszechnie wykorzystuje się zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak i branży budowlanej. Są przystosowane do użytku profesjonalnego oraz amatorskiego, dlatego miejsce dla nich znajdzie się także w domowej skrzynce z narzędziami. Ich dużą zaletą jest to, że łączą w sobie wytrzymałość połączenia charakterystycznego dla tradycyjnych nitów wraz z funkcjonalnością, ponieważ pozwalają na wielokrotne skręcanie i rozkręcanie konstrukcji. Sposób zastosowania może być także zależny od budowy nitonakrętki. Radełkowane bowiem cechuje dobra przyczepność do podłoża, natomiast sześciokątne nie zmieniają swojej pozycji po zamocowaniu. W przypadku konieczności szczelnego połączenia sprawdzą się natomiast nitonakrętki nieprzelotowe, wyposażone w dodatkową uszczelkę pod kołnierzem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas