Artykuł sponsorowany Czy warto wykorzystywać azot do pompowania opon?

Czy warto wykorzystywać azot do pompowania opon?

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę, stanowi dbałość o opony. Chodzi przy tym nie tylko o prawidłowy stan techniczny ogumienia, ale także utrzymanie prawidłowego ciśnienia czynnika, który je wypełnia. Do pompowania obecnie wykorzystuje się sprężone powietrze lub czysty azot. Ten drugi wciąż jeszcze zyskuje swoją popularność. Czy jest zatem korzystniejszym zamiennikiem?

Charakterystyka azotu do pompowania kół

To pierwiastek, który w zwykłych warunkach występuje w postaci bezwonnego i bezbarwnego gazu. Jego ważna kwestia w kontekście motoryzacji to fakt, że jest substancją niepalną, a także niezbyt reaktywną. Ponadto stanowi główny składnik powietrza – jego zawartość w mieszaninie wynosi aż 78%. To z kolei w wersji sprężonej także jest stosowane do pompowania ogumienia. Niemniej jednak czysty azot, jaki dostarcza między innymi firma Linde Gaz Polska z Warszawy, pozostaje pozbawiony jakiejkolwiek wilgoci oraz pozostałych związków chemicznych. Choć takie rozwiązanie jest już dostępne dla kierowców od dłuższego czasu, to jednak nie wszyscy są do niego przekonani. Warto zatem poznać dokładne wady i zalety napełniania opon tym gazem technicznym.

Wpływ azotu na eksploatację ogumienia

Dobre jakościowo opony nie są małym wydatkiem dla kierowcy. Każdemu więc zależy na tym, aby służyły jak najdłużej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, to zdecydowanie ważną rolę odgrywa utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w kołach. Zbyt niskie obniża bowiem przyczepność pojazdu do nawierzchni i wydłuża drogę hamowania. W porównaniu do pompowania opon powietrzem wykorzystanie do tego celu azotu o właściwej klasie czystości pozwala zachować parametr na prawidłowym poziomie około dwa-trzy razy dłużej. To też przekłada się na wydłużenie żywotności ogumienia, ponieważ gaz ten lepiej dostosowuje się do zmian temperatur i tym samym minimalizuje trwałe odkształcenia materiału. Ponadto nie wchodzi w reakcję z metalem, dlatego pod tym względem nie ma ryzyka pojawienia się korozji na felgach.

Najlepsze efekty pompowania opon tego rodzaju gazem przemysłowym da się odczuć tak naprawdę dopiero na długich trasach – komfort jazdy w znacznym stopniu ulegnie poprawie. Stąd też okazuje się to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku firmowych flot samochodowych. Należy mieć na uwadze, że pewną trudność może sprawiać kontrolowanie poziomu ciśnienia oraz uzupełniania azotu w kołach. Nie da się tego zrobić samodzielnie na pobliskiej stacji benzynowej, jak ma to miejsce w przypadku sprężonego powietrza. W tym celu trzeba już udać się bezpośrednio do serwisu, który oferuje usługi napełniania opon azotem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas