Materiał Partnera Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba przydomowych instalacji fotowoltaicznych znacznie wzrosła. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Zobacz, czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca i kiedy warto się na niego zdecydować.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna to zbudowana z generatora, falownika i licznika instalacja pozwalająca na wykorzystanie promieniowania słonecznego do zasilania urządzeń elektrycznych w naszych domach. Energia słoneczna to ekologiczne, odnawialne źródło energii, a dzięki rozwojowi fotowoltaiki, czyli nauki o wykorzystywaniu promieniowania słonecznego możemy za pomocą paneli fotowoltaicznych przekonwertować ją na prąd elektryczny. Budowa takiej instalacji wymaga wiedzy i doświadczenia, więc jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji elektrycznej, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, takich jak Grune Energie Krzysztof Jedliński. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku małej, przydomowej elektrowni nie ma konieczności posiadania pozwolenia na montaż paneli, więc cały proces trwa około 3 dni.

Nadwyżki wytworzonego prądu możemy oddać do sieci, co pozwoli nam na obniżenie rachunków również w miesiącach o niskim nasłonecznieniu – a w niektórych przypadkach nawet zminimalizowanie ich do zera.

Zalety instalacji PV

Poza oczywistą oszczędnością kosztów, montaż takiej elektrowni niesie za sobą także inne korzyści. Pierwszą jest fakt, że rozwiązanie to jest ekologiczne – panele fotowoltaiczne pozwalają na wykorzystywanie promieniowania słonecznego – odnawialnego źródła energii. Przetworzenie ich na prąd nie zanieczyszcza środowiska i jest bezpieczne dla fauny i flory. Ponadto panele takie mają długą żywotność – dzięki swojej wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne, w tym także grad, panele to inwestycja na długie lata – szacuje się, że instalacja taka przetrwa około 30 lat, co oznacza 30 lat bez zanieczyszczania naszej planety.

Jest to rozwiązanie niewymagające obsługi – co oznacza pełną wygodę i brak włożenia w to pracy innych osób. Ponadto, wbrew powszechnym mitom, rozwiązanie to przynosi korzyści nawet w mniej nasłonecznione pory roku – dzięki możliwości oddawania nadwyżek prądu z miesięcy letnich do sieci.

Czy montaż domowej instalacji się opłaca?

Choć rozwiązanie to ma wielu zwolenników i jeszcze więcej zalet, wiele osób decyduje się na korzystanie z innych źródeł energii ze względu na wysoką cenę paneli. W stosunku do lat poprzednich obniżyła się już ona znacznie i wszystko prowadzi do tego, by za kilka lat była najkorzystniejszą opcją dla osób budujących lub posiadających dom.

Choć początkowy wkład w inwestycję bywa spory – firmy przeprowadzają indywidualne wyceny – to warto zwrócić uwagę, że inwestycja ta w krótkim czasie zwróci się, a następnie stanie się źródłem naszych oszczędności.

Warto także sprawdzić, czy możemy skorzystać z jednego z programów oferujących dofinansowania lub poprosić o doradztwo specjalistów.

Opracowanie:

Grune Energie Krzysztof Jedliński

Białystok , Matejki 12

Podziel się