Materiał Partnera Czy hala stalowa jako magazyn to dobre rozwiązanie?

Czy hala stalowa jako magazyn to dobre rozwiązanie?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie zakładu produkcyjnego, centrum logistycznego czy też gospodarstwa rolnego bez odpowiedniego zaplecza magazynowego. Bez względu na gałąź przemysłu czy branżę coraz większą popularnością w tym zakresie cieszą się hale stalowe. Mają one bowiem wiele zalet, które przemawiają za taką inwestycją, aniżeli za tradycyjną budową. Czym zatem wyróżniają się takie konstrukcje i jak się sprawdzą?

Magazyn na miarę

W architekturze przemysłowej coraz częściej odchodzi się do tradycyjnych form murowanych. Przede wszystkim ze względu na spory koszt takiej inwestycji, jak również długi czas jej realizacji. W wielu przypadkach budynki muszą być oddane do użytkowania w krótkim terminie, aby przedsiębiorstwo mogło swobodnie funkcjonować. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zakład nie dysponuje już wystarczającą przestrzenią do składowania towarów bądź materiałów. Wzniesienie magazynu w postaci hali stalowej to jednak nie tylko szybki termin jego powstania, ale przede wszystkim bezproblemowa rozbudowa obiektu w razie potrzeb w przyszłości. Właśnie z tego względu przedsiębiorcy decydują się na takie nowoczesne rozwiązanie, ponieważ daje ono dużo swobody i cechuje się sporą elastycznością projektu. Dodatkowy argument przemawiający o podjęciu inwestycji w stalową halę magazynową to nie tylko niskie nakłady finansowe związane z budową, ale również te dotyczące jej utrzymania.

Wiele zastosowań w jednym miejscu

Warto pamiętać, że na etapie przygotowywania planów konstrukcyjnych magazynu, należy uwzględnić nie tylko takie elementy jak: ciągi komunikacyjne, doki załadowcze i rozładunkowe, układ logistyczny, wentylację, oświetlenie. Równie istotne jest także określenie tego, jaki rodzaj towarów bądź materiałów produkcyjnych będzie w obiekcie składowany. Inne wymaganie będzie musiała spełnić hala magazynowa dla przemysłu spożywczego, a jeszcze inna dla budowlanego, chemicznego czy militarnego. W każdym z tych przypadków potrzebne są na przykład odmienne zabezpieczenia czy też dobór wykończenia.

Każdy projekt da się zaadaptować do konkretnych potrzeb. Wykonaniem obiektu może zająć się dla nas między innymi firma Lenax, specjalizująca się w konstrukcjach stalowych. Co ważne, właśnie ze względu na łatwość ich modyfikacji, zdecydowanie łatwiej w razie konieczności sprzedać taki magazyn. Problemu nie stanowi również jego ewentualna relokacja wraz z rozbiórką – demontaż przebiega tak samo sprawnie jak montaż. Dodatkowo w razie potrzeby da się przekształcić pomieszczenie na halę produkcyjną czy też w rolnictwie na nowoczesny budynek inwentarski.

Opracowanie:

Podziel się