Artykuł sponsorowany Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Rosnąca świadomość ekologiczna ma duży wpływ na różne gałęzie gospodarki. Dzięki niej rozwijają się odnawialne źródła energii, a w tym fotowoltaika, stając się przyszłością energetyki. Obecnie na instalacje fotowoltaiczne panuje prawdziwy boom, nie trudno wiec wyobrazić sobie, że wkrótce jej znaczenie wzrośnie, głównie przed duży udział w miksie energetycznym. Co sprawia, że przyszłość należy do fotowoltaiki?

Fotowoltaika kontra węgiel

Obecnie w Polsce najwięcej energii pochodzi ze spalania węgla. Świadomość ekologiczna jest już jednak tak duża, że każdy wie o tym, jak szkodliwe jest to dla środowiska. Wydobywanie, a następnie spalanie węgla powoduje duże szkody i emituje ogromne ilości CO2. To natomiast ma wpływ na ocieplanie się klimatu. Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym sprzyja środowisku oraz portfelom, ponieważ prąd pozyskiwany jest z nieodpłatnych zasobów.

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet, które wpływają na ich popularność. Przede wszystkim są długowieczne, dobrej jakości ogniwa fotowoltaiczne mogą pracować nawet przez 30 lat. W przeciwieństwie do złóż węgla, słońce, czyli źródło energii dla fotowoltaiki, jest nieograniczonym zasobem. Ogromną zaletą instalacji jest również ich bezobsługowe działanie, zarówno duże farmy fotowoltaiczne, jak i mikroinstalacje nie potrzebują udziału człowieka, aby produkować prąd. Jest to ważne zagadnienie, biorąc pod uwagę, że obecnie wszystko zmierza do automatyzacji – fotowoltaika jest już w nią wyposażona.

Odnawialne źródła energii, dlaczego fotowoltaika rządzi?

W Polsce energia z odnawialnych źródeł czerpana jest przede wszystkim z elektrowni wiatrowych, poza nimi prężnie rozwijają się również elektrownie wodne i biogazownie. Sposobów pozyskiwania energii z OZE jest znacznie więcej, jednak te są najbardziej popularne. Oczywiście poza fotowoltaiką, obecnie to ona stanowi najciekawsze rozwiązanie, dlaczego? Głównym powodem rozwoju instalacji fotowoltaicznych jest ich dostępność. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy mogą korzystać z energii słonecznej. Duży wpływ na to ma również polityka, ponieważ takie instalacje są dotowane przez państwo, a dodatkowo prosumenci, czyli osoby produkujące energię na swój użytek, mogą liczyć na preferencyjne warunki korzystania z publicznej sieci energetycznej.

Popularność fotowoltaiki wpływa na zainteresowanie nią wśród naukowców oraz profesjonalnych usługodawców, takich jak SolarisOZE, dostawców rozwiązań fotowoltaicznych. Dzięki nim rozwija się cała gałąź przemysłu, powstają nowe technologie, na przykład przyspieszające produkcję lub zwiększające możliwości produkcyjne paneli. To wpływa na atrakcyjniejszą cenę instalacji i efektywniejszą produkcję. Te wszystkie czynniki powodują, że fotowoltaika wciąż rośnie i ma coraz większy udział w produkcji globalnej energii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas