Materiał Partnera Czy domieszki do tkanin zmieniają właściwości ubrania?

Czy domieszki do tkanin zmieniają właściwości ubrania?

Obecnie kupując ubrania, coraz częściej konsumenci zwracają uwagę na ich jakość. Niejednokrotnie są zaniepokojeni mieszanymi składami i często rezygnują z tego typu ubrań na rzecz odzieży w 100% bawełnianej. Kierują się przy tym myślą, że ubrania z domieszkami są gorszej jakości, a domieszki mają obniżyć koszty produkcji i, co za tym idzie, jakość odzieży. Czy domieszki do tkanin faktycznie pogarszają jakość ubrań?

 

Jak i dlaczego stosuje się domieszki do tkanin?

Mieszanie materiałów to w przemyśle odzieżowym powszechne działanie. Domieszki stosuje się, by wpłynąć na właściwości ubrania, by materiał posiadał pożądane, często istotne dla komfortu noszenia cechy. Koszty produkcji ubrania o mieszanym składzie zależą od tego, jakich materiałów używamy, ale na ogół wiąże się to ich obniżeniem. Nie jest to z pewnością jedyna zaleta stosowania domieszek do tkanin. Korzyści z ubrań o mieszanych składach czerpie przede wszystkim klient, gdyż zwykle są to ubrania trwalsze i odporniejsze na zabrudzenia, niż byłyby bez domieszek innych tkanin.

 

Podział włókien

Włókna, z których wykonuje się materiały, można podzielić na naturalne oraz chemiczne. Naturalne dzielą się na te pochodzenia roślinnego (np. bawełna, len) oraz pochodzenia zwierzęcego (różnego rodzaju wełny i jedwab). Natomiast wśród włókien chemicznych znajdziemy celulozowe (np. wiskoza, lyocell) i syntetyczne (poliester i elastan). Największe kontrowersje dotyczą poliestru oraz elastanu, które są powszechnie uważane za średniej jakości materiały, a jednocześnie są najczęściej stosowanymi domieszkami do tkanin.

 

Domieszki poliestru

Poliester nie ma najlepszej sławy. Jest uważany za materiał sztuczny i tandetny. W rzeczywistości tak nie jest, a jego działanie sprawia, że ubrania są wygodniejsze, przyjemniejsze w dotyku i zdecydowanie trwalsze. Dzięki tym właściwościom znalazł zastosowanie w produkcji między innymi obcisłych damskich sukienek. Poliester jest stosowany jako domieszka do tkanin, by:

  • zlikwidować uczucie „gryzienia” pojawiające się często w wełnianych ubraniach,
  • zwiększyć trwałość tkaniny,
  • zmniejszyć gniotliwość ubrań.

Dzięki dodatkom poliestru ubrania stają się mniej kłopotliwe – nie gniotą się, łatwo się je prasuje i zdecydowanie szybciej schną.

 

Domieszki elastanu

Elastan jest dodatkiem równie popularnym, co poliester i, co ciekawe, nigdy nie występuje samodzielnie – znajdziemy go jedynie w formie domieszki. Dodawany jest najczęściej do jedwabiu i bawełny. Używa się go na przykład do produkcji obcisłych spodni damskich. Elastan jest wykorzystywany, by:

  • zmniejszyć wagę materiału,
  • zwiększyć trwałość ubrania,
  • zwiększyć rozciągliwość tkaniny.

Dzięki zastosowaniu elastanu uzyskuje się bardzo przyjemny w dotyku materiał.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas