Materiał Partnera Co zrobić, aby ciągnik rolniczy był sprawny przez wiele lat?

Co zrobić, aby ciągnik rolniczy był sprawny przez wiele lat?

O ciągnik rolniczy należy dbać przez cały okres jego eksploatacji. Wielu osobom wydaje się, że zupełnie nowa maszyna to gwarancja sprawnego działania. Oczywiście przez pewien czas na pewno tak będzie, jednak brak kontroli mechanicznej i odpowiedniej konserwacji ciągnika może doprowadzić do uszkodzeń. Sprawny pojazd to gwarancja szybkiego wykonywania prac i bezpieczeństwa użytkownika.

Najważniejsza maszyna w gospodarstwie rolnym

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie oranie pola przy pomocy koni. Prace polowe bez ciągnika są niemożliwe do wykonania. Zepsuty traktor dla rolnika oznacza poważne problemy. Warto zapobiegać takim sytuacjom. Na przegląd do mechanika najlepiej udać się od razu po zakupie pojazdu − jeśli jest on używany − oraz po sezonie letnim. W tym czasie maszyna jest już przygotowywana do dłuższej przerwy w działaniu. Wyspecjalizowana firma zajmie się ewentualną naprawą ciągnika oraz jego konserwacją przed zimą. Poważnych awarii nie należy próbować usunąć samemu. Zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i dlatego, że może to doprowadzić do większych uszkodzeń.

Odpowiednia eksploatacja nie jest trudna

Do maszyn rolniczych dołączane są instrukcje obsługi. Wbrew twierdzeniom wielu osób z dokumentacją techniczną warto się zapoznać. Określa ona możliwości ciągnika pod względem rozwijanych prędkości czy uciągu. Dokumentacja zawiera także istotne informacje na temat serwisowania. Lepiej nie wykorzystywać całej dostępnej mocy silnika. W kwestii ciągnięcia innych maszyn i dodatkowego ładunku powinno się pozostawić około 30% rezerwy. Pomimo że ciągnikiem da się jechać dość szybko, to nie powinno się tego robić. Nie do tego został zaprojektowany jego silnik. Warto też pamiętać, że nie każdy typ tego pojazdu sprawdzi się na wszystkich terenach.

Dbanie o ciągnik każdego dnia

O maszyny rolnicze należy dbać stale. Praca ciągnika odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Swoje zadania wykonuje on w wysokich temperaturach, otoczony kurzem wdzierającym się do pod maskę, często użytkowany jest bezustannie przez długie godziny. Specjaliści z firmy Krzysztofa Lisowskiego przypominają, że „dbanie o odpowiedni poziom oleju to jedna z najważniejszych czynności”. Kontrolę powinno się przeprowadzać przed wyruszeniem do pracy, na zimnym silniku. Dbanie o ten szczegół znacząco zmniejsza ryzyko zatarcia. Przed wyjazdem do pracy warto także sprawdzić, czy chłodnica nie jest zabrudzona, i przeczyścić ją w razie potrzeby. Mycie ciągnika przedłuża jego żywotność, ponieważ osiadająca na nim ziemia powoduje korozję.

Podziel się