Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o impregnacji drewna?

Co warto wiedzieć o impregnacji drewna?

Drewno to materiał powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Charakteryzuje się zarówno świetnym wyglądem, jak i wysoką trwałością – jednak aby maksymalnie przedłużyć żywotność tego surowca warto wdrożyć odpowiednie działania konserwacyjne. Drewniane elementy powinny być m.in. impregnowane. Na czym więc dokładnie polega ta czynność? O tym w artykule. 

Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?

Różnego rodzaju czynniki zewnętrzne w negatywny sposób wpływają na stan drewnianych wyrobów. Mowa tu przede wszystkim o wilgoci – prowadzi ona do rozwoju grzyba, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem w mieszkaniu. Nie to jest jednak najgorsze – pleśń może także szkodzić zdrowiu domowników. Impregnacja zabezpiecza drewno przed wpływem różnych czynników. Chroni je m.in. przed korozją biologiczną, szkodnikami, uszkodzeniami mechanicznymi i promieniami słonecznymi. Wszystko za sprawą odpowiednich preparatów chemicznych, które znajdziemy w ofercie firmy Ecowood Polska z Golęczewa. Dostępne na rynku produkty różnią się jednak właściwościami, dlatego kluczową kwestią jest ich właściwy dobór do specyfiki zastosowania.  

Czym zabezpieczyć drewno?

Jak zostało wspomniane, dobór preparatu zależy przede wszystkim od zastosowania. Impregnaty dobrze sprawdzają się do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego czy też elementów architektury ogrodowej. To środki na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych, często wzbogacone też o dodatkowe pigmenty, które nadają kolor powierzchni. Na rynku występują preparaty zapewniające kompleksową ochronę lub chroniące tylko przed wybranym czynnikiem – na przykład przed promieniami słonecznymi. Warto zatem przed zakupem dokładnie zapoznać się z opisem produktu. Ponadto impregnaty zwykle wymagają nałożenia powłoki wykończeniowej w postaci lakieru, wosku lub oleju.
 
Przykładowo lakiery do drewna to środki rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalne, które wpływają zarówno na prezentację materiału, jak i na jego właściwości wytrzymałościowe. Tworzą one solidną warstwę zewnętrzną, chroniącą surowiec przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobnie działają woski – stanowią one nieprzepuszczalną barierę dla wody. Mogą być bezbarwne lub wzbogacone o pigmenty. Natomiast oleje do drewna wnikają głęboko w strukturę materiału – dzięki temu zapobiegają negatywnemu wpływowi wilgoci. W sklepach dostępne są też produkty z naturalnymi utwardzaczami – na przykład żywicami – które zapewniają dodatkową ochronę przed czynnikami mechanicznymi. Zabezpieczone w ten sposób drewno nie łuszczy się i nie pęka. 

Jak impregnować drewno?

Istnieją różne metody impregnowania drewna. Do najłatwiejszych należy tzw. metoda malarska, którą możemy nawet przeprowadzić samodzielnie. Kluczem jest tutaj właściwe przygotowanie podłoża – powierzchnię materiału należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Następnie można przejść do nałożenia pierwszej warstwy impregnatu. Najlepiej robić to za pomocą pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. Po wyschnięciu trzeba wykonać szlifowanie międzywarstwowe, które pozwoli wyrównać powierzchnię i zwiększyć przyczepność pierwszej warstwy. Wówczas można aplikować kolejną warstwę – będzie ona schnąć około 12 godzin. Po zakończeniu pracy narzędzia czyścimy na przykład z wykorzystaniem rozcieńczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas