Artykuł sponsorowany Cięcie laserowe vs cięcie wodą

Cięcie laserowe vs cięcie wodą

Cięcie laserem jest popularną w przemyśle metodą cięcia materiałów. Ma ona na celu podział spójności materiału, aby nadać mu pożądany kształt lub rozmiar. Polega na wykorzystaniu wiązki lasera do termicznego podzielenia tworzywa. Proces ten może zachodzić poprzez sublimację, topienie lub wypalanie. Z reguły wykonywana jest kombinacja wszystkich tych trzech metod, co zwiększa efektywność wykonywanej pracy.

Jednak w dobie dynamicznego rozwoju nowych technologii, pojawiła się konkurencyjna metoda udowadniająca, że cięcie różnorodnych materiałów i tworzyw może być jeszcze bardziej efektywne oraz – bezpieczne. W alternatywie do cięcia laserem wykonywane jest cięcie wodą.

Różnice pomiędzy cięciem laserowym i cięciem wodą

Wybór metody cięcia zależy najczęściej od konstruktora danych elementów. Jednak wpływ na tę decyzję mają czynniki, które przemawiają za lub przeciw poszczególnym technikom. Wiele zależy od postawionego celu, który ma zostać osiągnięty. Niepodważalnym faktem jest jednak, że cięcie strumieniem wody daje możliwości niemal nieograniczone, co stawia je wysoko ponad cięciem laserowym.

Cięcie strugą wodno-ścierną umożliwia podział praktycznie każdego tworzywa. Metodę można wykorzystać do cięcia aluminium, drewna, kamienia, szkła czy materiałów izolacyjnych. Uzyskany efekt daje precyzyjne cięcie wysokiej jakości, brak zmian strukturalnych na krawędziach ciętej powierzchni, brak odkształceń, czystą powierzchnię, niższe, niż w przypadku pozostałych metod koszty zwłaszcza przy małych ilościach ciętych materiałów oraz większe bezpieczeństwo pracy.

Choć cięcie laserowe przedstawia się teoretycznie taniej, niż cięcie wodą, należy wziąć pod uwagę, że często konieczna jest późniejsza obróbka krawędzi. W procesie cięcia wodą, materiał nie jest narażony na wpływ ciepła i nie tworzą się w nim przetopy.

Ponadto, cięcie wodą nie stawia ograniczeń w grubości ciętego materiału tak dużych, jak cięcie laserem.

Możliwości, jakie daje cięcie strumieniem wody

Rozwój technologii cięcia postępuje tak dynamicznie, że czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele możliwości dają nowoczesne metody. Cięcie wodą nie jest dedykowane wyłącznie twardym, dużym i trudnym do podziału powierzchniom. Strumień wody można wykorzystać do ciecia niemal wszystkiego:

  • pleksi
  • drewno
  • szkło
  • ceramika
  • kamień
  • tekstylia
  • materiały izolacyjne
  • tytan
  • i inne

Cięcie wodą jest metodą dającą ogrom możliwości. Prowadząc przedsiębiorstwo, w którym nie ma typowej linii produkcyjnej, można skorzystać z firm świadczących usługi cięcia blachy strumieniem wody lub cięcia wodą ogółem, co zlikwiduje konieczność posiadania miejsca oraz maszyny tnących. Pozwoli to także zminimalizować koszty. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas