Artykuł sponsorowany Charakterystyka maszyn do cięcia autogenem

Charakterystyka maszyn do cięcia autogenem

Cięcie autogenem znane jest w mowie potocznej pod innymi nazwami – najczęściej spotykana z nich to cięcie gazowe. Stosuje się je przede wszystkim do cięcia stali niskowęglowych oraz niskostopowych. Na rynku znaleźć możemy szeroki asortyment maszyn przeznaczonych do tej metody cięcia.

Na czym polega cięcie autogenem?

Podczas cięcia autogenem obrabiane tworzywo doprowadzane jest do tzw. temperatury zapłonu – w następstwie tego procesu część tworzywa na linii cięcia ulega spaleniu, a płynne tlenki zostają wydmuchnięte pod dużym ciśnieniem przez strumień tlenu. Po ich usunięciu otrzymywane są dwa fragmenty materiału. Metoda ta może być stosowana do cięcia płyt stalowych o grubości nawet 300 mm – niestety ze względu na duży obszar strefy wpływu ciepła praktycznie nie nadaje się do cięcia blach poniżej 3 mm.

Charakterystyka maszyn do cięcia autogenem

Najważniejszym elementem maszyny do cięcia tą metodą jest palnik. Jego działanie opiera się na wydmuchiwaniu pod dużym ciśnieniem strumienia tlenu z domieszką gazu palnego – najczęściej acetylenu lub propan-butanu (oba gazy różnią się między innym pod względem szybkości osiągania wysokiej temperatury oraz ceny). Podpalony gaz nie tylko rozgrzewa powierzchnię metalu w miejscu cięcia, ale również wydmuchuje stopione tworzywo. Palniki dzielimy na dwa rodzaje: uniwersalne, które mogą być wykorzystane zarówno do cięcia i spawania, jak również jednofunkcyjne, przeznaczone wyłącznie do cięcia – urządzenia drugiego rodzaju pozwalają na wydmuchiwanie tlenu pod wyższym ciśnieniem. Jednym z uznanych producentów maszyn do cięcia autogenem jest czeska marka Vanad, posiadająca w swojej ofercie modele Proxima, Arena czy Suprema. Maszyny te charakteryzują się:

  • Prostym sterowaniem za pomocą ekranów dotykowych i klawiatur
  • Wysoką wydajnością i stabilnością w pracy
  • Dużą dokładnością cięcia
  • Możliwością pracy w trybie cięcia autogenem i plazmowego
  • Do ich standardowego wyposażenia należy:
  • Dwustronny napęd wzdłużny
  • Elastyczne prowadnice przewodów
  • System sterowania B&R

Sprzedażą, montażem i serwisowaniem urządzeń marki Vanad zajmuje się na polskim rynku firma Serwis CNC Józef Karkowski

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas