Materiał Partnera Charakterystyka łożysk stożkowych – co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka łożysk stożkowych – co warto o nich wiedzieć?

Różnego rodzaju łożyska stosuje się wszędzie tam, gdzie jeden element obrotowy wykonuje ruch względem drugiego. Mowa tu przede wszystkim o silnikach, skrzyniach biegów i przekładniach. Zasadniczo łożyska podzielić można na 2 kategorie. Ślizgowe oraz toczne. Statystycznie rzecz ujmując, na szerszą skalę stosuje się te drugie, ze szczególnym uwzględnieniem łożysk stożkowych. Co konkretnie warto o nich wiedzieć?

Ogólna charakterystyka łożysk stożkowych

Wyznacznikiem tego typu łożysk jest oczywiście kształt, jaki przyjmują elementy toczne. W tym konkretnym przypadku mowa o stożku, którego rozmiary wyznaczają płaszczyzny prostopadłe do osi, znajdującej się w pierścieniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Główną korzyścią, wynikającą z takiego właśnie typu budowy jest fakt, iż łożysko stożkowe przenosi siłę działającą zarówno osiowo, jak i promieniowo. Specyfika konstrukcji sprawia, że ten rodzaj łożyska, doskonale oddaje nawet największe obciążenia do kolejnych partii maszyny.

Z definicyjnego punktu widzenia, konkretna wartość obciążenia zależy wprost proporcjonalnie od wielkości kąta bieżni. Łożyska stożkowe, co do zasady, podzielić można ze względu na działanie kąta. Mogą mieć one ostry, średni lub mały kąt działania. Ich cechą szczególną jest to, że nie występują w nich uszczelnienia, a co za tym idzie, smar przemieszcza się w oprawach lub zamkniętych komorach. W łożyskach stożkowych koszyk wykonuje się z wysokojakościowej stali. Co jeszcze warto wiedzieć ?

Zastosowanie łożysk stożkowych

Swoją ogromną renomę łożyska stożkowe zawdzięczają przede wszystkim uniwersalności zastosowania. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z ogromną siłą nacisku. Łożyska te znacznie przewyższają inne w zakresie wytrzymałości mechanicznej. Zdecydowanie najczęściej spotkać można je w skrzyniach biegów lub piastach samochodów. W razie zaistnienia takiej konieczności mogą być również zamontowane, jako jeden z najistotniejszych komponentów walcarek.

Trudne środowisko pracy oraz ogromne siły powodują, iż przy produkcji łożysk stożkowych trzeba wykazać się wyjątkową dbałością o wyznaczniki jakościowe, które przejawiać mogą się w zastosowaniu najlepszych dostępnych na rynku materiałów. Takie podejście do procesu wytwarzania zagwarantować mogą jedynie wyróżniający się producenci. Mowa tu o firmach takich jak Hurtownia Techniczna Walor. Dzięki doświadczeniu, umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny firma znana jest ze swojej ponadprzeciętnej rzetelności. Oferta asortymentowa przeznaczona jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i partnerów biznesowych.

Podziel się