Materiał Partnera Charakterystyka kotłów z regulatorem ciągu

Charakterystyka kotłów z regulatorem ciągu

Instalując piec musimy pamiętać o wielu kwestiach i wziąć pod uwagę mnóstwo czynników wpływających na jakość jego pracy, czas, przez jaki nam posłuży, ilość wytworzonych spalin oraz zużytego opału. Musimy też pamiętać o warunkach technicznych, w oparciu o które powinniśmy dokonywać wyboru, takich, jak: wysokość czynna komina, przekrój kanału odprowadzania spalin, maksymalne wytwarzane podciśnienie kanału, sposób napowietrzania kotłowni etc.

Czym jest ciąg kominowy?

Ciąg kominowy to, mówiąc najprościej, maksymalne wytwarzane podciśnienie w danym kanale odprowadzającym spaliny. Z powodu nagromadzenia ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego oraz chłodnego powietrza poza nim, spaliny lub dym przemieszczają się w górę komina.

Jeśli ciąg kominowy jest zbyt duży, spaliny, wraz z ciepłem są wypychane z przewodu kominowego zbyt szybko i woda wewnątrz wymiennika kotła ogrzeje się zbyt szybko i osiągnie za wysoką temperaturę.

nie zdąża się nagrzać. Wówczas, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę wody, musimy spalić znacznie więcej opału, zanieczyszczamy też bardziej środowisko. Jeśli z kolei ciąg będzie zbyt mały, woda w kotle nie potrafi osiągnąć temperatury zadanej,  kocioł bardziej się smołuje.

Jak regulować? 

Najlepszym sposobem regulacji ciągu kominowego są kotły z regulacją ciągu. Są one wyposażone w miarkowniki ciągu, czyli urządzenia termostatyczne, które regulują temperaturę wody w kotle. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, specjalny mechanizm dźwigni i łańcucha przymyka przesłonę ograniczając tym samym dopływ powietrza do paleniska, jeśli natomiast temperatura spada, przesłona jest otwierana.

Które kotły?

Musimy pamiętać, że samo wyposażenie kotła w miarkownik to nie wszystko. Ważne jest również dostosowanie parametrów pieca do warunków technicznych, m.in. wielkość przekroju komina. Najlepiej skonsultować zakup ze specjalistami, np. firma METALTERES s.c..  

Podziel się