Artykuł sponsorowany Charakterystyka i zastosowania lekkiego oleju opałowego

Charakterystyka i zastosowania lekkiego oleju opałowego

W instalacjach grzewczych wykorzystywane są różnego rodzaju paliwa. Poza cieszącymi się wciąż niesłabnącą popularnością węglem i gazem z biegiem czasu coraz większe grono użytkowników zyskuje sobie tzw. lekki olej opałowy. Dzieje się tak z uwagi przede wszystkim na jego właściwości. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat lekkiego oleju opałowego oraz możliwości jego praktycznego wykorzystania? Przeczytaj niniejszy tekst.

Czym jest lekki olej opałowy?

Mianem oleju opałowego najczęściej nazywa się paliwo powstające w procesie destylacji ropy naftowej. Zwykle tego typu substancje dzieli się zgodnie z kryterium gęstości oraz zawartości siarki. Biorąc pod uwagę wspomniane uwarunkowania, wśród olejów opałowych wyróżnia się:

  • lekki olej opałowy – produkt o gęstości na poziomie 0,82-0,85 g/cm3 i zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1%;

  • średni olej opałowy – mający gęstość wynoszącą od 0,85 do 0,89 g/cm3;

  • ciężki olej opałowy – o gęstości powyżej 0,89 g/cm3 oraz zawartości siarki do 1%.

Sprzedawany przez hurtownie paliw i oleju napędowego w Gliwicach i województwie śląskim, takie jak firma Mega Niezgoda i Sulik, lekki olej opałowy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to substancja, która wyróżnia się bezpieczeństwem użytkowania. W jego przypadku ryzyko przypadkowego zapalenia się jest znikome, a to ze względu na bardzo wysoką temperaturę zapłonu. Lekki olej opałowy jest też przyjazny dla środowiska naturalnego. W trakcie spalania emituje bowiem do atmosfery stosunkowo niewiele szkodliwych substancji. Co więcej, nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystujące oleje opałowe w swojej pracy zwykle nie wymagają specjalistycznej obsługi przez użytkownika. Wygodę eksploatacji tego typu sprzętu często uznaje się za czynnik przesądzający o jego wyborze.

Lekki olej opałowy znajduje zastosowanie głównie w przydomowych kotłowniach oraz małych i średnich zakładach przemysłowych.

Różnica między olejem napędowym a opałowym

Olej opałowy i napędowy wywodzą się z tej samej frakcji destylacji ropy naftowej. W obu przypadkach zwraca się jednak uwagę na nieco inne parametry, określone szczegółowo odpowiednio w normach PN-EN 14213:2005 oraz PN-EN 590:2005. W przypadku oleju napędowego rozprowadzanego przez hurtownie paliw (także z dostawą na plac budowy) zwraca się szczególną uwagę na liczbę cetanową, indeks centowy i gęstość w temperaturze 15 stopni C. Natomiast lekki olej opałowy to substancja, w przypadku której bada się głównie gęstość oraz wartość opałową. Nie określa się natomiast liczby centowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas