Materiał Partnera Budujesz magazyn? Wykorzystaj konstrukcje stalowe!

Budujesz magazyn? Wykorzystaj konstrukcje stalowe!

Magazyn jako element infrastruktury firmy pełni kilka funkcji. Nie tylko chroni znajdujące się w nim zapasy, ale też usprawnia procesy związane z przyjmowaniem i wydawaniem zapasów oraz ich zestawianiem, a także pozwala zaprowadzić oszczędności na kosztach transportu. Planując stworzenie magazynu, należy brać pod uwagę kilka podstawowych kwestii; w artykule przybliżamy te związane z budową i wyposażeniem.

Budowa hali magazynowej

Konstrukcje stalowe to dość szerokie pojęcie obejmujące różnego rodzaju wyroby metalowe. W jego zakresie mieszczą się zarówno wielkie hale przemysłowe, jak i mniejsze konstrukcje takie jak stoły montażowe czy balustrady. Ze względu na swoje właściwości stal nierdzewna, doskonale nadaje się do budowy obiektów, w których przechowywane są towary wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Magazyny takie zazwyczaj mają postać budynku na planie prostokąta o proporcji boków 3:5 lub 2:3 i minimalnej powierzchni użytkowej 500 metrów kwadratowych w przypadku małych magazynów handlowych. Wysokość strefy składowej mieści się w zakresie od 5,4 do 7,2 metra, natomiast w magazynach halowych nie przekracza 12 metrów.

Wyróżnić możemy przy tym kilka rodzajów magazynów ze względu na to, jakiego zabezpieczenia wymagają przechowywane w nim towary. Są to magazyny:

  • otwarte – najczęściej w formie ogrodzonego placu;
  • półotwarte – zbudowane z jednej, dwóch lub trzech ścian i dachu nie zawsze mocowanych na stałe;
  • zamknięte – zbudowane z czterech ścian, dachu i podłogi, drzwi, a czasem też okien;
  • specjalne – stworzone dla określonego typu towarów (np. spichlerze komorowe, chłodnie).

Dużą różnorodnością między innymi w zakresie wyposażenia cechują się magazyny zamknięte. Obecnie do ich budowy wykorzystywane są lekkie konstrukcje stalowe łączone ze sobą za pomocą spawania lub skręcania. Za wykorzystaniem stali jako materiału konstrukcyjnego przemawiają jego właściwości, wśród których wymienić należy wytrzymałość na duże obciążenia, odporność mechaniczną oraz na czynniki chemiczne, a także tolerancję dla dużych naprężeń.

Niezbędne wyposażenie magazynu

Choć wiele firm decyduje się na budowę wolnostojącego magazynu ze względu na łatwość w przystosowaniu ich przestrzeni do wymagań stosowanych środków transportu, to często przestrzeń magazynową stanowi wydzielony obszar zakładu lub osobne pomieszczenie w większym budynku. Niezależnie od tego jednak, czy magazyn ma formę hali, czy też nie, musi zostać odpowiednio wyposażony – w sposób umożliwiający jego wydajną eksploatację. W tym zakresie również zastosowanie znajdują konstrukcje stalowe, choć w tym przypadku mówić będziemy o konstrukcjach małogabarytowych i średniogabarytowych.

Podstawę wyposażenia każdego magazynu stanowić będą regały metalowe. Te wykonane ze stali zwykłej, nierdzewnej lub aluminium gwarantują wysoką trwałość, a co za tym idzie bezpieczeństwo składowanych produktów. Wykonywane są na zamówienie przez firmy z branży metalowej, między innymi firmę ERKA z Wrocławia, zatem mogą bez trudu zostać dostosowane do przestrzeni, jaką dysponujemy. To ważne właśnie w przypadku aranżacji istniejącego pomieszczenia na magazyn. Warto przy tym wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów regałów magazynowych, w tym regały stałe oraz przejezdne – w obu mogą mieć formę ramową lub wspornikową. Przy rozmieszczaniu regałów należy brać pod uwagę przestrzeń, jaka potrzebna będzie wózkom jezdniowym do załadunku i rozładunku.

Opracowanie:

Erka Wyroby ze stali i aluminium na zamówienie

Wrocław , Kosmonautów 321

Podziel się