Materiał Partnera Budowa windy w istniejącym budynku – od czego zacząć?

Budowa windy w istniejącym budynku – od czego zacząć?

O ile w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych winda jest standardem, o tyle w starszym budownictwie - szczególnie blokach trzy- i czteropiętrowych - zazwyczaj nie ma dźwigów. To duże utrudnienie dla mieszkańców wyższych pięter – nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale i seniorów, oraz rodzin z małymi dziećmi. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na dostosowanie obiektów mieszkalnych do potrzeb lokatorów bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych prac budowlanych.

Dobudowa zewnętrznej windy do obiektu użytkowego

  • Kwestie formalne

Pierwszym krokiem na drodze do dobudowania windy jest formalne zgłoszenie tego faktu do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli inwestycja jest możliwe do przeprowadzenia podmiot decyzyjny powinien wynająć uprawnionego projektanta, który nie tylko wykona projekt odźwigowania, ale pomoże w uzyskaniu stosownych pozwoleń urzędowych: zgody Wydziału Architektury, pozwolenia właściciela nieruchomości oraz dokumentacji normującej zwiększenie przydziału mocy przez zakład energetyczny.

  • Wybór dostawcy dźwigu

Kiedy wstępne projekty budowlane zostaną opracowane, można przejść do wyboru windy i jej montażu w ustalonym miejscu. Aby przyspieszyć prace instalacyjne warto skorzystać z usług firmy świadczącej kompleksowe usługi dźwigowe, takiej jak Elvert . Wykwalifikowani dźwigowcy nie tylko pomogą wybrać odpowiedni model windy, ale sprawnie przeprowadzą wszystkie prace montażowe.

Niestandardowe typy wind – przegląd

Jeżeli instalacja tradycyjnej windy nie jest możliwa, pozostaje montaż innych urządzeń dźwigowych, takich jak: krzesełka schodowe, platformy czy podnośniki. Wszystkie te sprzęty służą do transportu jednej osoby i są zazwyczaj instalowane dla jednego konkretnego mieszkańca budynku.

Windy schodowe są łatwe w instalacji i użytkowaniu. Przemieszczają się po specjalnej szynie wzdłuż schodów - ruch jest na tyle wolny i płynny, że nie ma ryzyka wypadnięcia w trakcie transportu.

Dźwigi schodowe mogą być montowane zarówno przy schodach prostych, jak i krętych.

Windy schodowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Windy schodowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych dźwigów instalowanych blokach mieszkalnych. Procedury związane z instalacją dźwigu schodowego są znacznie mniej wymagające, a proces montażu - zdecydowanie tańszy.

W przypadku braku przeciwwskazań natury technicznej i przy obopólnej zgodzie mieszkańców, montaż windy lub krzesełka schodowego nie sprawi większych trudności. Koszta montażu są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnej windy, co również zachęca do podjęcia tej inwestycji.

Uwaga! Budowa windy to przedsięwzięcie związane z pokonywaniem barier architektonicznych, dlatego inwestor może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, uzyskując nawet 80% zwrotu kosztów inwestycji. 

Opracowanie:

Elvert Urządzenia dźwigowe, windy

Brzesko , pl. Żwirki i Wigury 3

Podziel się