Materiał Partnera 3 przydatne maszyny w przemyśle spożywczym

3 przydatne maszyny w przemyśle spożywczym

Chyba każdy zgodzi się, że przemysł spożywczy jest najważniejszą gałęzią gospodarki. Bez niego, ciężko byłoby funkcjonować (a nawet byłoby to niemożliwe). W skład przemysłu spożywczego wchodzi naprawdę wiele podzespołów, między innymi zakłady mięsne, cukiernie, czy też piekarnie. Produkcja odbywa się na masową skalę. Dlatego też stosowanie urządzeń dla przemysłu mleczarskiego, bądź też mięsnego, które usprawnią proces produkcji jest niezbędne.

Przemysł spożywczy obejmuje zakłady przetwórstwa mięsnego, zakłady przetwórstwa rybnego, piekarnie, cukiernie, browary, wytwórnie soków, zakłady warzywno-owocowe. Nic dziwnego, że nie byłoby możliwe funkcjonowanie bez tych zakładów. Zapotrzebowanie na produkty spożywcze jest naprawdę ogromne. Zatem zainwestowanie w specjalne maszyny, dzięki którym będziesz mógł szybciej, a do tego efektywniej przeprowadzać procesy produkcji jest bardzo dobrym rozwiązaniem!

Poznaj 3 maszyny, które przydadzą się w przemyśle spożywczym:

  • homogenizator- jest to urządzenie, które główne zastosowanie ma w zakładach mleczarskich. Bez niego nie byłoby możliwe przetworzenie mleka, czy też śmietany. Proces homogenizacji polega na rozdrobnieniu dużych cząsteczek mleka lub śmietany. Substancję przeciska się przez specjalne szczeliny (które muszą być odpowiednio wąskie). W tych szczelinach panuje wysokie ciśnienie, które umożliwia przeróbkę produktu. Proces homogenizacji mleka daje takie efekty jak: bielszą i apetycznie wyglądającą barwę mleka,  bardziej wyrazisty smak, zmniejszenie skłonności do śmietankowania, a także zwiększoną stabilność produktów fermentowanych
  • nadziewarka - główne zastosowanie ma w zakładach mięsnych. Wyróżnia się ręczne oraz hydrauliczne nadziewarki do mięs. Wiele osób wykorzystuje je w domu, aby samemu wykonać wyrób kiełbasy. Można zakupić nadziewarkę pionową oraz poziomą. Zdecydowanie lepszym wyborem jest nadziewarka pozioma, ze względu na łatwe czyszczenie oraz możliwość większego obciążenia. Natomiast na nadziewarki pionowe decydują się osoby, którym zależy, aby urządzenie zajęło stosunkowo mało miejsca. W tych urządzeniach możesz wykonać zarówno kiełbasy, parówki, jak i wszelkie inne potrawy mięsne, które wypełnione są farszem
  • komory do rozmrażania mięsa -  w niektórych procesach produkcyjnych zastosowanie komór do defrostacji (rozmrażania) mięsa, czy też ryb jest niezbędne. Zastosowanie tego urządzenie pozwala na szybkie i efektywne rozmrożenie bloków rybnych lub mięsnych.  Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, a także przyśpieszenie wykonania kolejnych czynności produkcyjnych. Komory do rozmrażania mogą być zasilane olejem, za pomocą gazu, elektrycznie, a także parą. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia oraz od preferencji klienta!

Jak widzisz, to są tylko 3 maszyny, które są niezbędne w funkcjonowaniu zakładu mięsnego, czy też mlecznego. Jest ich zdecydowanie więcej. Na przykład różnego rodzaju maszyny do przetwórstwa mleka, mieszałki, maszyny do produkcji serów długodojrzewających. Bardzo ważne, jest zdecydowanie się na zakup tego typu maszyn, dzięki czemu usprawnisz procesy produkcyjne w swoim przedsiębiorstwie. Nie zapomnij, aby dokonać zakupu maszyn u renomowanego producenta, która posiada wysokiej klasy sprzęt!

Opracowanie:

Reynpol Sp. z o.o.

Warszawa , Dominikańska 17

Podziel się