Artykuł sponsorowany Zastosowanie miału węglowego

Zastosowanie miału węglowego

Miał węglowy to nic innego jak pełnowartościowy węgiel o najmniejszej gramaturze. Powstaje on podczas wydobycia węgla kamiennego i stanowi znaczną część urobku. Mimo to przez wielu jest traktowany jako produkt energetyczny gorszej jakości. Biorąc jednak pod uwagę szerokie możliwości zastosowania miału węglowego, konkurencyjną cenę oraz wciąż rosnące zapotrzebowanie, trudno zgodzić się z taką opinią.

Zalety miału węglowego

Niezaprzeczalną zaletą miału węglowego jest stosunek ceny do jakości. Jak wyjaśnia specjalista firmy krex zajmującej się dystrybucją produktów opałowych, tona miału w zależności od regionu, sposobu pakowania i frakcji to wydatek między 500, a 600 złotych. W tej cenie otrzymujemy paliwo, którego wartość opałowa jest zaledwie o 10 – 15% mniejsza od węgla o gramaturze typu orzech czy kostka.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść miału węglowego jest niewielka ilość popiołu powstającego w procesie spalania. Warto także zwrócić uwagę, że dzięki dobrej kaloryczności piec opalany miałem węglowym szybciej osiąga pożądaną temperaturę, a to z kolei przekłada się na mniejsze zużycie materiału opałowego. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że miał węglowy może być spalany prawie w każdym rodzaju pieca, nawet w tych z podajnikami automatycznymi. Jedynym odstępstwem są kotły wyposażone w podajnik ślimakowy.

Miał węglowy jest materiałem pylącym, ma to swoje konsekwencje w trakcie jego transportu i przechowywania. Obecnie jednak wiele firm oferuje miał pakowany w worki, co znacznie poprawia komfort jego użytkowania.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się miał węglowy?

Dzięki swoim optymalnym parametrom opałowym miał węglowy wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, jak również w wielu gospodarstwach domowych. Spora liczba dużych ciepłowni czy małych lokalnych kotłowni korzysta właśnie z tego rodzaju paliwa. Bardzo często miał węglowy jest mieszany z węglem o wyższych parametrach opałowych. Ma to miejsce najczęściej w okresie zimowym, kiedy niskie temperatury wymuszają produkcję większej ilości ciepła. Uzupełnienie wysokokalorycznych odmian węgla o miał węglowy przyczynia się do znacznych oszczędności w kosztach ogrzewania. W gospodarstwach domowych miał sprawdza się jako opał do podgrzewania wody, a także samodzielne paliwo w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych, kiedy dodatnie temperatury sprawiają, że występuje zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki łatwej dostępności miał węglowy stał się chętnie nabywanym opałem. O jego popularności w dużej mierze decyduje konkurencyjna cena oraz korzystne właściwości opałowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas