Artykuł sponsorowany Zastosowania grawerowania laserowego w przemyśle

Zastosowania grawerowania laserowego w przemyśle

Grawerowanie laserowe jest jedną z metod znakowania laserowego. Technika ta pozwala na wykonanie trwałych śladów na obiekcie, bez konieczności użycia tuszów czy innych barwników. W grawerowaniu laserowym nie wykorzystuje się narzędzi bezpośrednio stykających się z powierzchnią znakowanego obiektu, co eliminuje problem zużywania się maszyn grawerskich.

Czym jest grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe jest metodą ubytkową obróbkiwyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa POWERGRAW. W przebiegu procesu wiązka laserowa usuwa materiał poprzez oddziaływanie światłem, które przekształcane jest na ciepło. Bieg wiązki laserowej po powierzchni programowany jest komputerowo, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnego wzoru.

Za pomocą lasera można grawerować najróżniejsze materiały, od naturalnych, takich jak drewno i kamień, przez tworzywa sztuczne, po szkło i metale. Mówiąc o zastosowaniach przemysłowych grawerowania laserowego mamy na myśli przede wszystkim obróbkę właśnie metali.

Grawerowanie laserowe dla przemysłu

Grawerowanie laserowe jest doskonałą metodą oznaczania przedmiotów  metalowych kodami identyfikacyjnymi. Zapotrzebowanie na tego rodzaju znakowanie jest obecnie ogromne, ze względu na dążenie firm do ograniczenia ryzyka strat wynikających z kradzieży.

Oznaczenia wykonane laserem są trwałe, odporne na ścieranie, zmienne temperatury, chemikalia i oddziaływanie promieniowania UV, co czyni je niemożliwymi do usunięcia. Wysoka rozdzielczość uzyskanych w ten sposób oznaczeń sprawia, że grawerowane kody są czytelne, nawet jeśli mają bardzo małe rozmiary.

Bardzo dobra jakość grawerów, brak ryzyka uszkodzenia powierzchni i duża szybkość wykonywania oznaczeń, to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że technologia znalazła szerokie zastosowanie w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Znakowanie metodą grawerowania laserowego wykorzystuje się w elektronice i przemyśle elektrycznym, produkcji narzędzi (również medycznych), inżynierii mechanicznej, obróbce blacharskiej, przemyśle motoryzacyjnym, a nawet do dekorowania materiałów promocyjnych.

Celem wykonania grawerunku może być etykietowanie wyrobów dla zabezpieczenia ich przed podrabianiem, etykietowanie funkcyjne, czyli oznaczanie wymiarów poszczególnych elementów (rozmiary czy średnice części maszyn), czy wykonywanie tabliczek znamionowych.

Za pomocą lasera można wykonać także panele sterownicze i obudowy urządzeń, podziałki i skale na urządzeniach pomiarowych oraz, wspomniane już wcześniej produkty promocyjne, jak np. długopisy czy inne gadżety z firmowym grawerunkiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas