Artykuł sponsorowany Zasady działania pomp obiegowych

Zasady działania pomp obiegowych

Pompa obiegowa jest rodzajem pompy wirowej, której rolą jest wywołanie przepływu cieczy, takich jak woda lub jej roztwory, w obiegu instalacji grzewczych lub chłodzących, co sprawia, że są one ich niezastąpionym składnikiem. Pompy obiegowe składają się z kilku elementów i wyróżnia się wśród nich pompy dławnicowe oraz bezdławnicowe. Oto krótka charakterystyka – zalety oraz zasada działania – tego rodzaju urządzeń. Zapraszamy do lektury.

Zalety pomp obiegowych

Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej zanika konieczność planowania grzejników w pionie i dbania o jak najmniejszą odległość od kotła. Urządzenie pozwala bowiem na swobodniejszą rozbudowę systemu grzewczego oraz zastosowanie zaworów termostatycznych. Lokalna regulacja temperatury w pomieszczeniach budynku staje się dzięki temu tania i niezbyt skomplikowana. Ponadto, nowoczesne konstrukcje pomp obiegowych zapewniają bezszelestną pracę oraz poczucie cieplnego komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, a ich niezawodna praca może trwać długie lata.

W jaki sposób działa pompa obiegowa?

Pompa obiegowa przemienia energię kinetyczną cieczy na energię ciśnienia poprzez pracujący silnik elektryczny, który napędza wirnik, wprawiając go w ruch obrotowy. Ten z kolei sprawia, że następuje przyrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia – energii potencjalnej, która wzrasta jeszcze dzięki spiralnemu korpusowi pompy. Wytworzone w ten sposób ciśnienie pomaga w transporcie cieczy przez obieg grzewczy lub chłodzący. Wzrasta ono po stronie tłocznej wirnika, a po drugiej stronie obniża się, dlatego następnym etapem jest zassanie kolejnej partii cieczy, aby ciśnienie znajdowało się na odpowiednim poziomie po obu stronach wirnika. W sytuacji, gdy ciśnienie na końcu ssawnym spadnie za nisko, skutkiem będzie odparowanie cieczy i spadek wydajności ogrzewania. Powinno być ono wyższe niż ciśnienie nasycenia, które odpowiada temperaturze cieczy o tzw. wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną (ang. Net Positive Suction Head – NPSH).    

Pompy obiegowe składają się z korpusu, silnika i wirnika, który jest do niego podłączony. Wyróżniamy pompy dławnicowe oraz pompy bezdławnicowe, które są dostępne w szerokim asortymencie naszej firmy – wyjaśnia ekspert z firmy Dambat – producenta pomp głębinowych i innych urządzeń z zakresu techniki pompowej, które wykorzystywane są w domach, ogrodach, na działkach rekreacyjnych i rolnych, w zakładach produkcyjnych i usługowych oraz w bardzo wielu innych miejscach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas