Artykuł sponsorowany Zalety i obszar zastosowania stali kotłowej

Zalety i obszar zastosowania stali kotłowej

Do wyrobu odpowiedzialnych części maszyn, śrub, nakrętek, a także wałów wirnikowych oraz osprzętu w budowie turbin parowych używa się żarowytrzymałej stali kotłowej. Przyjrzyjmy się jej bliżej i sprawdźmy, jakie jeszcze posiada zastosowania i jakimi cechami się charakteryzuje.

Cechy stali kotłowej

Stal kotłowa jest odmianą stali węglowej, która może być wykorzystywana w temperaturze nawet do 600°C, dzięki czemu stosuje się ją do produkcji wyrobów eksploatowanych w wysokich temperaturach. Dodatkami do stali kotłowych są: chrom, poprawiający odporność na utlenianie i korozję, oraz molibden, który zwiększa wytrzymałość stali na pełzanie – jest to jeden z czynników, na które narażone są wyroby w wysokich temperaturach. Pozostałymi okazują się: relaksacja, zmęczenie cieplne oraz przyspieszona korozja.

Gdzie stosuje się stale kotłowe?

Z tego względu tak ważne jest, aby stale kotłowe zapobiegały lub możliwie skracały czas postępu powstawania odkształceń oraz zmęczenia elementu, który jest narażony w trakcie pracy na środowisko i temperaturę pracy, a także na częstotliwość i czas nacisku obciążeń.  

Stale kotłowe mają zastosowanie przede wszystkim w energetyce konwencjonalnej lub jądrowej. Używana jest ponadto w przemyśle chemicznym np. jako blachy na zbiorniki ciśnieniowe, kolektory pary, rury przewodowe i kotłowe przegrzewaczowe, a także wymienniki ciepła, nakrętki, śruby i silnie obciążone nity. 

Od 1994 roku w Polsce działa hurtownia stali jakościowej Polmet, która jest doświadczonym dystrybutorem trudno dostępnych stali jakościowych. Firma swoją ofertę kieruje do przedsiębiorstw m.in. energetycznych i petrochemicznych, a także producentów maszyn, narzędzi i urządzeń. Oferowany towar posiada odpowiednie atesty i certyfikaty, a zamówienia realizowane są kompleksowo oraz terminowo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas