Artykuł sponsorowany Zalety cięcia blach wodą

Zalety cięcia blach wodą

Istnieje kilka metod cięcia stalowych blach. Najpopularniejsze z nich to cięcie laserowe, plazmowe, tlenowe oraz cięcie strumieniem wody, na którym skoncentrujemy się w naszym artykule. Omówimy szczegółowo tę technologię i zaprezentujemy szereg zalet, które ją charakteryzują. Metoda cięcia blach strumieniem wody jest popularna w wielu branżach, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Technologia cięcia strumieniem wody jest niezwykle wszechstronna i może być wykorzystywana do obróbki szeregu różnych materiałów.

Zalety cięcia strumieniem wody

W zakresie usług firm, które oferują cięcie wodą, mieści się cięcie blach, stali, szkła, kamienia naturalnego, ceramiki, tworzyw sztucznych i gumy. Oferta cięcia blach obejmuje zwykle metale kolorowe, aluminium, miedź, mosiądz, a nawet brąz i inne stopy metali kolorowych. Maszyna do cięcia wodą sterowana jest numerycznie, co pozwala na wykonanie wielotysięcznych serii zamówionych elementów o doskonałej powtarzalności. 

Maksymalna temperatura obróbki urządzeniem typu waterjet wynosi 35°C. Temperatura nie ma wpływu na obrabiany materiał, nie odbarwia go, nie utwardza (co ma znaczenie w przypadku elementów wykonywanych z gumy i innych tworzyw sztucznych), czy nie odkształca. Cięcie nie powoduje żadnych dodatkowych naprężeń, które mogłyby mieć wpływ na strukturę blachy, czy innego materiału. Krawędzie wyciętego elementu są na tyle precyzyjne, że nie wymaga on dodatkowej obróbki - mówi nam przedstawiciel firmy HTM Water Jet z Czechowic-Dziedzic

Szczelina cięcia jest bardzo wąska, co umożliwia bliskie rozmieszczanie detali, a dodatkowo ogranicza ilość odpadów. Maszyny waterjet umożliwiają cięcie wielowymiarowe, dzięki nim bardzo szybko i łatwo możemy tworzyć prototypy. Dla firm, które zajmują się cięciem materiałów, znaczenie ma także brak konieczności ostrzenia narzędzi, co jest dużym ułatwieniem.

Jak działa waterjet?

Maszyna waterjet jest zbudowane z dwóch urządzeń: pompy wysokiego ciśnienia oraz wycinarki, którą nazywa się po prostu maszyną do cięcia wodą. Pompa ma za zadanie dostarczać wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, a wycinarka kieruje strumień wody w odpowiednie miejsce. Woda sprężona w pompie (ciśnienie wynosi z reguły aż 3300-3800 bar!) jest przetłaczana metalowymi przewodami do głowicy maszyny do cięcia wodą, gdzie znajduje się tzw. kryza. Kryza to niewielki element o średnicy około 10 mm, w którego środku znajduje się malutki kamień szlachetny. Kamień ma przewiercony malutki otwór o średnicy mniejszej niż 0,5 mm. W kryzie, dzięki przewierconemu kamieniowi, następuje zmiana skumulowanej energii w ciśnieniu na energię kinetyczną, a więc prędkość. Woda przeciska się przez malutki otworek i nabiera prędkości większej niż prędkość dźwięku. Następnie trafia do komory miksującej i dalej do miksującej dyszy. W tej pierwszej do wody dołączane jest ścierniwo. Woda i ścierniwo mieszają się ze sobą w dyszy. W technologii cięcia strumieniem wody materiał, który chcemy poddać obróbce, układany jest na kratownicy stołu roboczego. Nie wygląda on jak standardowy stół w warsztacie - przypomina dużą wannę wypełnioną wodą. Możliwe jest także cięcie bez wody, jednak stół wypełniony wodą wyhamowuje strumień tnący i wycisza cały proces. Cięcie blach wcale nie musi być procesem żmudnym i hałaśliwym - technologia cięcia wodą to umożliwia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas