Artykuł sponsorowany Wykorzystanie tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej

Wykorzystanie tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej

Branżę motoryzacyjną najczęściej utożsamiamy z przemysłem samochodowym, a więc z przedsiębiorstwami, które są zaangażowane w projektowanie, produkcję, marketing i sprzedaż samochodów. To nie wszystko: z branżą motoryzacyjną są związane także firmy, które zajmują się na przykład mechaniką samochodową, sprzedażą części zamiennych, czy coraz modniejszym tuningiem pojazdów. Jak wykorzystuje się tworzywa sztuczne w branży motoryzacyjnej?

Wykorzystanie tworzyw sztucznych w produkcji samochodów – elementy pojazdów

Rozpocznijmy od tematu, który w pierwszej kolejności kojarzy nam się z wykorzystaniem tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej, a więc od produkcji samochodów. Przemysł samochodowy to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu według przychodów, a także jeden z obszarów gospodarki, który zgłasza największe zapotrzebowanie na produkty z tworzyw sztucznych. Z roku na rok w łącznej masie produkowanych samochodów wzrasta procentowy udział tworzyw sztucznych, które możemy modyfikować i wykorzystywać coraz świadomiej. To nie tylko kwestia obniżenia kosztów produkcji – zależy nam na tym, aby produkowane pojazdy były lekkie, czego konsekwencją jest zmniejszenie zużycia paliwa. Z tworzyw sztucznych produkowane są między innymi fotele samochodowe i ich tapicerki, tablice rozdzielcze, wewnętrzne obudowy drzwi, lusterka, kierownice i wiele innych elementów. Wystarczy zerknąć do wnętrza standardowego samochodu, by się o tym przekonać.

Pośrednie wykorzystanie tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej

Nie bez powodu we wstępie wspomnieliśmy też o firmach innych niż te, które zajmują się produkcją. Tworzywa sztuczne w branży motoryzacyjnej są wykorzystywane nie tylko do produkcji elementów samochodów i innych pojazdów – warto także wspomnieć ich wykorzystaniu pośrednim. W każdym warsztacie, sklepie z częściami zamiennymi, czy na zapleczu firmy, która zajmuje się tuningiem samochodów, potrzebne jest zaplecze magazynowe. Dobrze zorganizowany magazyn pozwala na przechowywanie materiałów i części w odpowiednich warunkach. Świetnym rozwiązaniem są regały z tworzyw sztucznych. Jak mówi nam przedstawiciel Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „RODŁO” z Bytomia, najpopularniejsze regały z tworzyw sztucznych wykonywane są z polipropylenu i PCV, które są bardzo trwałymi materiałami. Regały z plastiku są przy tym lekkie, a więc mogą być swobodnie przemieszczane nawet przez jedną osobę. To doskonała alternatywa dla regałów metalowych. Z tworzyw sztucznych produkowane są także różnego rodzaju akcesoria, które pomagają z pracą przy pojazdach, na przykład kliny pod koła samochodu, które stanowią praktyczne zabezpieczenie przed niekontrolowanym przemieszczaniem się pojazdu.

Tworzywa sztuczne to nie tylko nieekologiczne plastikowe opakowania, w których sprzedawane są produkty spożywcze. Tworzywa sztuczne wykorzystywane są w wielu różnych branżach, w których często sprawdzają się znacznie lepiej niż materiały naturalne (i są przy tym bardziej opłacalne). Należy też dodać, że ich zastosowanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza że coraz świadomiej podchodzimy do recyklingu materiałów syntetycznych. Lepszym rozwiązaniem jest produkcja lżejszego samochodu z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, który na przestrzeni lat spali zdecydowanie mniej paliwa niż próba zastąpienia syntetyków znacznie cięższym metalem, czy jego pochodnymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas