Artykuł sponsorowany Urządzenia ułatwiające prace w przemyśle

Urządzenia ułatwiające prace w przemyśle

Prowadnice stosowane są w miejscach gdzie panują duże obciążenia, a jednocześnie wymagany jest ruch liniowy bardzo dokładny. Takie urządzenia spotkać można z pewnością w przemyśle, ponieważ dzięki prowadnicom praca jest szybsza i sprawniejsza. W celu zakupienia takich urządzeń należy skierować się do firm oferujących takie urządzenia, jednakże warto wcześniej zapoznać się z ich specyfikacją.

Techniki liniowe

Firmy działające w tej branży oferują także produkty takie jak prowadnice szynowe. Dystrybutorzy takich przedmiotów oferują np. prowadnice szynowe TRANSLIDE TM, która jest nowoczesną konstrukcją technik liniowych. Daje one możliwość ograniczenia kosztów związanych z produkcją przy zachowaniu jednostek smarujących K1 i wydajnemu systemowi uszczelniającemu. Taka prowadnica szynowa charakteryzuje się wysoką nośnością i szczelnością, a dodatkowo jest wolna od konserwacji, ponieważ ma zintegrowaną jednostkę smarującą K1. Jak dowiedzieliśmy się od eksperta w tej dziedzinie z firmy Wama-Service z Krakowa, prowadnica szynowa TRANSLIDE TM powinna pracować w warunkach, gdzie temperatura otoczenia nie przekracza 50 st C, a maksymalna prędkość przesuwu wynosi 150m/min.

W asortymencie firm zajmujących się dystrybucją łożysk i innych elementów z tej branży znajdują się także inne elementy wykorzystywane w technice liniowej. Do nich należą między innymi:

  • śruby toczne,
  • prowadnice szynowe z obiegiem kulowym,
  • precyzyjne wałki prowadzące i liniowe łożyska kulowe.

Charakterystyka popularnych śrub tocznych

Firmy zajmujące się dystrybucją łożysk śruby toczne producenta NSK, w których wyróżnić można trzy kulowe systemy zwrotne. Pierwszy z nich to system jednostkowy zwrotny, drugi to system rurkowy zwrotny, a trzeci to system zwrotny z kołpakiem końcowym. W przypadku pierwszego systemu mechanizm kulowy ma normalny przebieg poprzez cały gwint. Za pomocą odchylacza kulki transportowane są ponownie z końca przekładni do jej początku. Wszystko odbywa się na powierzchni nośnej gwintu wrzeciona. Pojedyncza nakrętka mieści w sobie np. 6 takich cyrkulacji. Nakrętki w tym systemie posiadają 6 nośnych wychwytów.

System rurkowy zwrotny cechuje się tym, że wymiana kulek może występować poprzez kilka wychwytów. Odpowiedzialna za transport kulek na początek cyrkulacji jest rurka zwrotna. Rurka zwrotna przesyła kulki wstecz z zakresie 180 st, dzięki temu, że cyrkulacja w tym systemie następuje po 1,5, 2,5 lub 3,5 zwojach gwintu. Podobnie jak w systemie jednostkowym zwrotnym, jedna nakrętka może zawierać kilka cyrkulacji.

Ostatnim systemem jest system zwrotny z kołpakiem końcowym. Stosuje się go tylko przy wysokich skokach gwintu. Nawracanie kulek możliwe jest dzięki wyjściu ich ze strefy nośnej gwintu nakrętki z kołpaka końcowego do otworów zwrotnych znajdujących się w nakrętce. Otwory te sprawiają, że kulki transportowane są w inny koniec korpusu nakrętki, a następnie ponownie są transportowane do strefy nośnej gwintu za pomocą kołpaka cyrkulacyjnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas