Artykuł sponsorowany Turbosprężarka – jak dbać i eksploatować?

Turbosprężarka – jak dbać i eksploatować?

Działanie sił, na które narażona jest turbosprężarka, ma ogromy wpływ na jej trwałość. Niestety sami kierowcy mają często znaczący udział w drastycznym skróceniu żywotności tego urządzenia. Dlatego też warto znać zasady, których należy przestrzegać, by jak najdłużej cieszyć się bezproblemową jazdą.

Podstawowe zasady właściwej eksploatacji

Turbosprężarka to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie części energii pochodzącej ze spalin naszego auta. W skład tego mechanizmu wchodzą dwie kluczowe części – turbina i sprężarka zamontowane na jednej osi. Gazy wylotowe skierowane na turbinę napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Pozwala to spalić więcej paliwa, a co za tym idzie jednostka napędowa może osiągnąć większą moc. Pomimo tego, że turbosprężarka jest urządzeniem bardzo precyzyjnym, jej mechanizm jest względnie prosty i wytrzymały. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jej trwałość zależy przede wszystkim od stylu jazdy i zachowania kierowcy. Prawidłowo eksploatowana turbosprężarka może wytrzymać tyle samo, ile silnik pojazdu. Jak zatem dbać o naszą turbosprężarkę, by działała sprawnie i jak najdłużej?  Po pierwsze należy regularnie wymieniać olej wraz z filtrem zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Niedostateczne smarowanie grozi przede wszystkim uszkodzeniem łożysk, ocieraniem kół wirnika, utratą szczelności, a nawet pęknięciem wałka. Drugim ważnym elementem jest regularna wymiana filtra powietrza. Dzięki temu zapobiegniemy dostawaniu się z zassanym powietrzem pyłów do wnętrza silnika i turbiny. Niezmiernie ważne jest również, by pamiętać, że po uruchomieniu silnika nie wolno przez około 60 sekund gwałtownie zwiększać prędkości obrotów i w tym czasie nie korzystać z pełnej mocy silnika. Czas ten jest niezbędny, by olej dotarł do łożysk turbosprężarki. Kolejną zasadą jest pozostawienie silnika przez kilkadziesiąt sekund po zakończonej jeździe na wolnych obrotach. Nagłe wyłączenie jednostki z rozgrzaną turbiną spowoduje przerwanie smarowania, a rozpędzony wirnik będzie kręcił się dalej „na sucho”. Schładzanie turbosprężarki to jeden z najważniejszych sposobów przedłużania jej życia.

Naprawa i regeneracja turbosprężarki – zdajmy się na fachowca

Poza wymienionymi wyżej zasadami, warto stosować się do jeszcze jednej, która mówi, że nie należy samodzielnie próbować naprawiać turbosprężarki. Tylko specjalista posiadający odpowiednie narzędzia i niezbędne doświadczenie, może naprawić element, którego części muszą ze sobą idealnie współgrać. Tego typu wiedzą, umiejętnościami i odpowiednim zapleczem dysponuje Magdalena Czachor-Radka, firma z siedzibą w Mielcu. Swoim klientom oferują regenerację i naprawę turbin do samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych i sprzętu budowlanego. Usługi wykonywane w firmie Magdalena Czachor-Radka przeprowadzane są na wysokiej klasy sprzęcie i przy użyciu tylko i wyłącznie renomowanych części. Wieloletnie doświadczenie, zdobyte certyfikaty i profesjonalni fachowcy to gwarancja najwyższej jakości wykonywanych tam prac.

Warto pamiętać, że największy wpływ na żywotność i kondycję turbosprężarki ma sam kierowca. Stosując się do kilku podstawowych zasad możemy uniknąć wielu problemów i wiążących się z nimi kosztów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas