Artykuł sponsorowany Produkty do ochrony systemów glikolowych

Produkty do ochrony systemów glikolowych

Glikol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w nowoczesnych systemach wentylacji i klimatyzacji, zestawach solarnych czy gruntowych wymiennikach ciepła. Jednak aby te systemy działały sprawnie konieczne jest regularne używanie produktów ochronnych kontrolujących procesy rozkładu glikolu, stopień korozji czy poziom biologicznego zanieczyszczenia newralgicznych części układu.

Co to jest glikol i gdzie znajduje zastosowanie?

Glikol jest ogólną nazwą kilku związków o zróżnicowanej budowie chemicznej i różnych właściwościach. Jak wyjaśnia ekspert firmy Global Concept 2000 Specjalizującej się we wdrażaniu systemów wykorzystujących glikol:

Można wyróżnić kilka rodzajów glikoli:

  • Glikol etylenowy to bezbarwna ciecz o dużej lepkości. Łatwo rozpuszczalna w wodzie. Znajduje on zastosowanie w produkcji włókien syntetycznych oraz żywic. Jest również wykorzystywany do produkcji niezamarzających płynów do chłodnic samochodowych.
  • Glikol propylenowy jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą o dużej lepkości i słodkawym smaku. Na szeroką skalę wykorzystuje się go w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, tytoniowej, a także w maszynach jako czynnik chłodzący.
  • Glikol Dietylenowy podobnie jak dwa poprzednie jest bezbarwny i bezwonny. Ma lekko słodkawy smak i niską lepkość. Znajduje zastosowanie w produkcji Szkła, cementu, mebli, past do obuwia itp.
  • Glikol monoetylenowy jest syropowatą, słodkawą cieczą nie posiadającą barwy ani zapachu. Znajduje zastosowanie przy produkcji żywic, chłodziw silnika oraz w produkcji tekstyliów.

W obiegach układów wentylacji i klimatyzacji, zestawów solarnych czy gruntowych wymiennikach ciepła stosuje się głównie glikol propylenowy i glikol etylenowy o stężeniu 30-35%. Oba glikole krzepną w temperaturze ok.  -15°C). Należy zwrócić uwagę, że glikol propylenowy jest substancją nieszkodliwą dla człowieka i biodegradowalną. Natomiast glikol etylenowy wręcz odwrotnie. Dlatego w wielu krajach jego stosowanie zostało zabronione.

Preparaty wykorzystywane do ochrony systemów glikolowych

Wszyscy wiodący producenci systemów chłodzących, wymienników ciepła czy innych układów wykorzystujących glikol zwracają szczególną uwagę na konieczność stosowania w tego typu instalacjach właściwych preparatów ochronnych. Gwarantują one nie tylko prawidłowe działanie systemu, ale znacznie zmniejszają ewentualność awarii i potencjalne koszty jej usunięcia. Produkty do ochrony systemów glikolowych bazują na odpowiednio skomponowanych mieszankach. W ich skład wchodzą: organiczne i nieorganiczne inhibitory korozji, wyselekcjonowane polimery i biocydy. Ich zadaniem jest monitorowanie procesów chemicznych zachodzących w pracującej instalacji takich jak: kontrola rozkładu i stopień wypracowania glikolu i eliminacja ognisk korozji.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas