Artykuł sponsorowany Produkcja drzwi drewnianych krok po kroku – od ścięcia do montażu

Produkcja drzwi drewnianych krok po kroku – od ścięcia do montażu

Nie umiemy wyobrazić sobie żadnego budynku bez drzwi. Pełnią one wiele funkcji – po pierwsze zabezpieczają, zapewniają prywatność, ale także mają wpływ na izolację cieplną i pełnią funkcję dekoracyjną. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są drzwi, jest drewno, często z dodatkiem elementów szklanych. Produkcja drzwi drewnianych obejmuje czynności z zakresu obórki tartacznej i stolarstwa.

Etapy produkcji

Pamiętać należy, że nieco inaczej wygląda produkcja drzwi wewnętrznych, a inaczej drzwi zewnętrznych. Wynika to z ich różnej funkcji i warunków, w jakich będą używane. Szeroki wybór tych ostatnich ma w swojej ofercie tartak U Górala – producent i dystrybutor drewna oraz galanterii drzewnej.

Drzwi, jak wszystkie wyroby drewniane, wymagają obróbki tartacznej. Pierwszym etapem produkcji jest usunięcie kory ze ściętych kłód. Zostaje ona zmiękczona za pomocą gorącej pary, a następnie wycięta korowarką – w ten sposób trzymamy idealny walec kłody. Drugim krokiem będzie cięcie kłody na pasy forniru, czyli cienkich płatów, z których wykonuje się zazwyczaj okleiny i podłogi.

Fornir podzielony na arkusze i ułożony na stosie musi następnie zostać pocięty – celem jest uzyskanie pasów pozbawionych skaz. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego noża z laserowym celownikiem. Zewnętrzną, widoczną część okleiny drzwi otrzymamy poprzez sklejenie pasów forniru. Muszą one być ułożone tak, aby słoje na jednym pasie były odbiciem lustrzanym słojów na drugim.

Z kilku warstw forniru – tych brzydszych, odciętych wcześniej pasów – powstaje sklejka przeznaczona na wewnętrzną okleinę drzwi. Tak powstały arkusz okrywany jest z obu stron klejem i umieszczany między arkuszami okleiny zewnętrznej. Specjalna prasa utwardza klej w wysokiej temperaturze stu stopni Celsjusza. Tak powstała płyta gotowa jest do szlifowania.

W kolejnym etapie z drewnianych listew wykonuje się wypełnienie, do którego doklejona zostaje rama. Za pomocą mikrofal skrzydło jest dociskane, po czym następuje szlifowanie oraz kalibrowanie. Arkusz sklejki jest przyklejany po każdej stronie drzwi. Utwardzone w prasie mogą być przycinane i poddawane frezowaniu. Frezarką wykonane zostaną otwory na zawiasy i klamkę.

Tak wykonane drzwi mogą być poddane pracom wykończeniowym, które obejmują kolejno szlifowanie, bejcowanie, impregnowanie, ponowne szlifowanie oraz pokrycie lakierem.

Montaż drzwi

Współczesne systemy drzwiowe konstruowane są w sposób, który pozwala na ich samodzielny montaż w domu. Wiele elementów dostępnych jest w gotowej postaci fabryczne, dzięki czemu montaż drzwi sprowadza się do poprawnego umieszczenia ościeżnicy, a następnie skrzydła w przygotowanym otworze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas