Artykuł sponsorowany Odpady drzewne i ich zastosowanie

Odpady drzewne i ich zastosowanie

Ekonomiczne gospodarowanie materiałami to dziś podstawa wielu dziedzin działalności, pozwalająca na zaoszczędzenie środków finansowych. W przypadku drewna oszczędności te mają znacznie szerszy wymiar, bowiem dotyczą też środowiska naturalnego i ochrony drzewostanu.

Przetwórstwo drewna ekonomiczne, jak w dobrej kuchni

Drewno jest jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych zarówno do budowy domów, jak i do produkcji mebli i przedmiotów użytkowych. To również cenny materiał opałowy, łatwy do spalania i dostarczający sporych ilości energii cieplnej. Pomimo tego, że drzewa zalicza się do surowców odnawialnych to proces ich wzrostu jest tak długi, iż często wymaga racjonalnego gospodarowania, aby ilość zużywanego materiału nie przekraczała przyrostu. Zachowanie równowagi wymaga dużej staranności w planowaniu zagospodarowania drewna oraz pozyskiwania go w określonych kompleksach leśnych. Racjonalne przetwarzanie przypomina kuchnię dobrej gospodyni, w której żaden, nawet najmniejszy kąsek jedzenia się nie zmarnuje, znajdując zastosowanie w nowych potrawach, sałatkach czy zapiekankach. Dla osób poszukujących desek czy bali do budowy domu nie ma znaczenia to, co pozostaje po okorowaniu bali, przycięciu ich do określonych parametrów, ale wbrew pozorom nie są to śmieci, a cenny surowiec dla wielu firm.

Czym są odpady drzewne?

Słowo odpady automatycznie nasuwa nam skojarzenie z czymś niepotrzebnym, zakwalifikowanym do kategorii śmieci, które się po prostu wyrzuca. To określenie z pewnością nie jest odpowiednie w przypadku materiału, jaki pozostaje po opracowaniu bali drewnianych w tartakach czy na miejscu wycinki. Podobnie, jak w przypadku węgla, tak i tutaj każdy najmniejszy element drzewa nadaje się do wykorzystania, a chociaż będzie on różnił się parametrami od bali drewnianych, to zawsze może być spalony, dostarczając ciepła, albo wykorzystany jako naturalny składnik gleby. Oferowane przez firmę Emilia. P. Giera odpady drzewne nie są jednolite, a kategoryzacja zależy od tego, skąd pochodzą i jaką przyjmują formę. W praktyce jest to np. zrzyna tartaczna, zrębka liściasta i iglasta oraz trociny pozyskiwane w procesie heblowania belek czy desek przygotowywanych do produkcji mebli lub budowy domów. Jedną z form takich odpadów jest też biomasa o różnym charakterze, pozyskiwana zarówno z kory, jak i z drewna.

Gdzie wykorzystuje się odpady drzewne?

Zastosowanie odpadów drzewnych jest stosunkowo szerokie, chociaż najpowszechniejszym wykorzystaniem jest po prostu ich spalanie. Do takiego procesu, mającego na celu pozyskiwanie energii cieplnej, kwalifikują się jedynie czyste odpady, pozbawione dodatków chemicznych, preparatów impregnacyjnych itp. Wiąże się to z emisją zanieczyszczeń oraz ewentualnych szkodliwych substancji, które mogą zagrażać mieszkańcom czy pracownikom. Odpady w formie biomasy poddawane są kompostowaniu, czyli przetwarzaniu na nawóz naturalny wykorzystywany do zasilania upraw rolniczych. Popularnym odbiorcą odpadów drzewnych jest rolnictwo, bowiem ten materiał sprawdza się zarówno jako podściółka dla zwierząt, jak i w przygotowywaniu gleby i poprawianiu jej walorów odżywczych dla roślin. Niektóre rodzaje odpadów mogą też być cennym surowcem produkcyjnym na przykład do wytwarzania płyt drewnopochodnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas