Materiał Partnera
Od procesu projektowego po produkcyjny wyrobów z tworzyw sztucznych

Od procesu projektowego po produkcyjny wyrobów z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są dzisiaj wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju przedmiotów – również specjalistycznych, budowlanych, czy komponentów do maszyn – podobnie jak materiały metalowe, czy szklane. Warto przy tym wiedzieć, że innowacyjność rynku przetwórstwa surowców syntetycznych stoi na najwyższym poziomie, dzięki czemu obecnie klienci biznesowi uzyskują nawet najmniejsze detale z gramaturą dokładną, co do 0,001 kg!

Zamówienia na produkty z tworzyw sztucznych

Detale tworzone z tworzyw sztucznych trafiają do różnych zakładów produkcyjnych zarówno, jako półprodukty, komponenty konstrukcji modułowych, jak i jako gotowe wyroby, które należy w odpowiedni sposób opakować, czy opatrzyć etykietami. Dzisiaj tworzywa sztuczne obecne są w energetyce, przemyśle ciężkim, budownictwie, meblarstwie, pożarnictwie, instalatorstwie, rolnictwie, oraz w szeroko pojętych procesach produkcyjnych. Zamówienia hurtowe na setki, a nawet tysiące identycznych detali składane są w najlepszych zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych między innymi na: nóżki do kotłów, zawleczki, elementy przegubów, elementy trójkątów ostrzegawczych, prądownice, obudowy, korpusy pomp, dysze, nakrętki, rurki, podstawy do gaśnic, elementy urządzeń nawadniających, czy też na uchwyty gaśnic. Ważne przy tym są jednak działania projektowe, które muszą nie tylko określić z dokładnością, co do milimetra rozmiaru danego elementu, ale także wyznaczyć ich parametry użytkowe. Szczególnie jest to ważne w przypadku, kiedy dany produkt z tworzywa sztucznego ma zastąpić pierwotny wyrób z metalu, drewna, czy szkła. Dzisiaj wielokrotnie bowiem różnego rodzaju producenci wymieniają wyżej wymienione surowce, na tańsze i bardziej opłacalne produkcyjnie tworzywa sztuczne.

Zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych

Według analiz rynkowych w ciągu najbliższych kilku lat cała branża tworzyw sztucznych podwoi, a nawet potroi swoją dzisiejszą rynkową wartość. Jest to związane między innymi z coraz to nowocześniejszymi maszynami przetwórczymi i produkcyjnymi, taniością procesów wytwórczych, a także z możliwością pozyskiwania syntetycznych surowców z działań recyklingowych – dzisiaj popularna jest między innymi granulacja tworzyw sztucznych. Wszystkie te wyznaczniki powodują, że na rynku będzie można zaobserwować jeszcze większe zapotrzebowanie na producentów różnego rodzaju wyrobów z tworzyw sztucznych. Firmy te dzięki olbrzymiej ilości zamówień i wciąż nienasyconego rynku nie stanowią dla siebie dużego zagrożenia, dlatego mogą prężnie się rozwijać. Przykładem takiego zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych jest Duława.eu Termoplastic Production, który działa już od ponad 30 lat! Firma ta jest w stanie wytworzyć ponad 300 różnego rodzaju wyrobów, które są produkowane z należytą starannością. Detale, które trafiają do klientów, muszą bowiem wyróżniać się najwyższymi parametrami użytkowymi. Te zapewniają tylko i wyłącznie odpowiednie procedury projektowe.

Projektowanie wyrobów z tworzyw sztucznych

Projektowanie wyrobów z tworzyw sztucznych oparte jest w dużej mierze o normy i systemy jakościowe. Można wśród nich wyróżni między innymi  standardy ISO 22000, FSSC 22000, ISO 9001, HACCP, BRC, IFS, GLOBAL G.A.P. Są one związane między innymi z branżą spożywczą, która wykorzystując surowce syntetyczne, musi wyróżniać się wysokim poziomem bezpieczeństwa zdrowotnego. Samo projektowanie produktów z tworzyw sztucznych powinno być również objęte działaniami audytu wewnętrznego, który pozwoli ocenić jakość procesów zarówno przygotowawczych, jak i wytwórczych. Dzisiaj dominację na rynku uzyskują zatem firmy, które opierają produkcję o ekspertyzy, pomiary i badania, a także odpowiedni dobór tworzyw termoplastycznych. Warto wiedzieć, że najlepsze podmioty przy projektowaniu wykorzystują nowoczesne oprogramowania komputerowe, umiejętności rysunkowe konstruktorów, a także innowacyjne symulatory – to mają ocenić trwałość danego wyrobu, a także jego kompatybilność z innymi konstrukcjami (np. w przypadku projektu elementów do maszyn rolniczych). Etap przygotowawczy zakłada również wizualizację produktu. Cała dokumentacja trafia w ręce klienta, a dopiero po jej zatwierdzeniu przechodzi się do produkcji.

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych

Dzisiejsza produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych oparta jest na różnego rodzaju procesach. Bardzo często wykorzystuje się półautomatyczne lub w pełni zautomatyzowane wtryskarki hydrauliczne, hybrydowe, elektryczne, pionowe, czy te z formą kostkową – jednymi z lepszych na rynku są te marki ARBURG.  Warto wiedzieć, że niektóre zlecenia, czy też procedury firm, opierają się na tworzeniu prototypu produktu. Dopiero po stworzeniu detalu próbnego bądź całej serii próbnej przechodzi się do właściwego wytwarzania wyrobu z tworzywa sztucznego. Istotne jest również to, że najlepsze parki maszynowe nowoczesnych zakładów są w stanie sprostać zarówno zleceniom na kilkadziesiąt identycznych sztuk, jak i na kilkanaście ich tysięcy! Ważna przy tym jest powtarzalność – innowacyjność wykorzystywanej technologii produkcyjnej, a także technik wytwórczych pozwalają na uzyskiwanie niemalże w 100% identycznych detali, których gramatura jest przed produkcją określona z dokładnością, co do 0,001 kg!

Opracowanie:

Podziel się