Artykuł sponsorowany Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek

Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek

Turbosprężarka to istotny komponent jednostki napędowej, dlatego jej usterka oznacza spore problemy dla właściciela samochodu. Wpływ na właściwą eksploatację ma wiele czynników, a nieprawidłowe działanie objawiające się głównie przez znaczny spadek mocy silnika spowodowane może być różnego rodzaju uszkodzeniami. Jakie najczęściej dotykają turbosprężarek i czym bywa to spowodowane?

Szkodliwe zanieczyszczenia

Nierzadko powodem nieprawidłowego działania turbosprężarki są różnego rodzaju zabrudzenia w poszczególnych jej podzespołach. Zanieczyszczona lub uszkodzona obudowa przyczynia się do złego funkcjonowania turbosprężarki. To samo dotyczy filtra powietrza, który musi być regularnie wymieniany. Dobrze jest zadbać o to w wyspecjalizowanym warsztacie, który pomoże w dopasowaniu odpowiednich produktów wysokiej jakości zatrzymujących pyły i ciała obce. Jeżeli znajdą się one np. na wirniku czy kole sprężającym, również dochodzi do niewłaściwego działania turbosprężarki objawiającego się zmniejszoną mocą. Turbina musi zostać wtedy poddana regeneracji, czym zajmują się jedynie profesjonaliści, tacy jak np. Magdalena Czachor-Radka. Zanieczyszczenia dotykają też innych elementów turbosprężarki – znacznie zabrudzona chłodnica powietrza doładowującego uniemożliwia normalną pracę układu i nierzadko skutkuje charakterystycznymi, metalicznymi dźwiękami dochodzącymi z okolic turbiny. Osadzający się brud na poszczególnych komponentach turbosprężarki nie jest jednak jedynym problemem prowadzącym do jej niewłaściwej eksploatacji. Co jeszcze ma na to wpływ?

Najczęstsze uszkodzenia

Przegrzanie i nadmierne zużycie wałka wirnika i łożyska to efekty niewłaściwego korzystania z pojazdu wyposażonego w turbosprężarkę. Taka eksploatacja nierzadko prowadzi do pęknięcia wałka, co jest poważną awarią. Do takich zaliczyć też można wygięcie i połamanie łopatek wirnika wskutek kontaktu z ciałami stałymi, które dostały się do turbiny. Tego typu uszkodzenia mogą być jednak z powodzeniem wyeliminowane, a dzięki profesjonalnej regeneracji turbosprężarki przeprowadzanej przez wykwalifikowanych specjalistów jej funkcjonowanie znowu jest optymalne i zgodne z początkowymi parametrami podanymi przez producenta.

Warto też sprawdzać turbosprężarkę pod kątem wycieków oleju. Nieszczelne, uszkodzone lub zapchane przewody olejowe nie dają turbinie odpowiedniego smarowania, co doprowadza właśnie do zwiększenia tarcia i przegrzewania poszczególnych elementów turbosprężarki. Przyczyn jej awarii może być więc sporo, jednak najczęściej uszkodzenia występują wskutek zanieczyszczeń i niewłaściwej eksploatacji pojazdu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas