Artykuł sponsorowany Na czym polegają przeglądy instalacji gazowych?

Na czym polegają przeglądy instalacji gazowych?

Każda instalacja grzewcza wymaga regularnych kontroli, by przedłużyć jej sprawność i zagwarantować bezpieczeństwo domownikom. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji gazowej, której ewentualna awaria może skończyć się nawet tragicznie. Co warto wiedzieć o przeglądach instalacji gazowych? Jak często powinno się je wykonywać i kto może to robić?

W jakim celu i jak często wykonuje się przeglądy instalacji gazowych?

Regularne przeglądy instalacji gazowych to gwarancja ich sprawności i bezpieczeństwa użytkowania, ale także sposób na oszczędności. Wyjaśnia to specjalisty z firmy Nonez z Cieszyna, która zajmuje się instalacjami gazowymi: Kontrole instalacji gazowych podyktowane są nie tylko względami praktycznymi, ale wymaga tego od nas prawo. W myśl przepisów każda instalacja gazowa w domu czy mieszkaniu powinna być sprawdzana raz do roku, za co odpowiedzialność spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Przegląd ten powinien iść w parze z kontrolą przewodów kominowych, w tym instalacji wentylacyjnej i kanałów do odprowadzania spalin. Tak kompleksowa kontrola, przeprowadzona przez specjalistę dysponującego aktualnymi uprawnieniami energetycznymi z zakresu dozoru instalacji gazowych, gwarantuje sprawność działania instalacji oraz bezpieczeństwo jej użytkowania. Warto przy tym zaznaczyć, że regularne kontrole instalacji gazowych mogą też generować oszczędności wynikające z wczesnego wykrycia ewentualnych awarii oraz ograniczenia zużycia gazu. Coroczny przegląd to więc też sposób na obniżenie rachunków za gaz.

Co dokładnie obejmuje przegląd instalacji gazowej?

Pierwszy krok w kontroli instalacji gazowej to zapoznanie się z protokołami z poprzednich przeglądów, a także ewentualnymi usterkami zgłaszanymi przez użytkowników instalacji. Co dokładnie wchodzi w zakres kompleksowego przeglądu instalacji gazowej?

  • Sprawdzenie szczelności – należy upewnić się, czy połączenia instalacji, w tym przewody, kurki, gazomierze i urządzenia, są w pełni szczelne i gaz się nie ulatnia.
  • Badanie stężenia gazu, np. w piwnicach czy na piętrach, we wnękach przy gazomierzu
  • Ustalenie stanu urządzeń gazowych – w czasie przeglądu sprawdza się palniki, filtry i inne elementy aparatów gazowych, a także ich zgodność z atestami.
  • Weryfikacja wykonania instalacji zgodnie z prawem – każda instalacja gazowa powinna spełniać kryteria określone w obowiązujących przepisach, które – co warto zaznaczyć – są co jakiś czas aktualizowane.

Przegląd instalacji gazowej kończy się sporządzeniem protokołu, który będzie zawierał ocenę instalacji oraz ewentualne wytyczne co do jej naprawy lub modernizacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas