Artykuł sponsorowany Katalizatory – jak na nich zarobić? Dlaczego są takie drogie?

Katalizatory – jak na nich zarobić? Dlaczego są takie drogie?

Katalizatory sporo kosztują – ich ceny często przekraczają tysiąc złotych. Skoro są tak drogie, to w momencie, kiedy się zużyją, warto na nich zarobić i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Oddając urządzenie do skupu katalizatorów można zdobyć sporo gotówki, a ponowne wykorzystanie zużytego urządzenia jest bardzo korzystne dla środowiska naturalnego. 

Historia katalizatorów

Dwustopniowe katalizatory zostały wprowadzone na rynek już w 1975 roku. Miały kontrolować emisję tlenku węgla i węglowodorów wytwarzanych przez samochody. Po jakimś czasie zamiast dwustopniowych katalizatorów zaczęto produkować trzystopniowe, oczyszczające spaliny także z tlenku azotu. Chociaż katalizatory wynaleziono już w latach 70., to w Europie Zachodniej pierwsze wyposażone w nie samochody zaczęto sprzedawać dopiero w 1986 roku, a w Europie Wschodniej zaczęto ich używać na większą skalę dopiero w drugiej połowie lat 90. Dzisiaj w wielu miejscach jazda samochodem bez katalizatora jest zabroniona, a wszystkie nowoczesne auta są w nie wyposażone.

Dlaczego katalizatory są drogie?

Katalizatory pozwalają nam oddychać czystszym powietrzem. Są częścią układu wydechowego, a zawarte w nich substancje chemiczne działają tak, że pobudzają obecne w spalinach szkodliwe chemikalia do reakcji ze sobą, przez co nie trafiają one do atmosfery. Wszystkie te reakcje są wywoływane wokół wykonanego najczęściej z platyny katalizatora – to właśnie cena tego materiału bardzo mocno wpływa na cenę tych urządzeń.

Szkodliwe tlenki azotu są przekształcane w azot i tlen, tlenek węgla jest przekształcany w dwutlenek węgla, niespalone węglowodory są zaś przekształcane w wodę i dwutlenek węgla. Dzięki temu procesowi możemy cieszyć się dużo czystszym powietrzem – wyjaśnia pracownik firmy DS Auto Sp. z o.o.

Z odzysku

Katalizatory są bardzo drogie, dlatego jeśli mamy już zużyty katalizator, najlepiej jest go oddać do skupu. Z takiego urządzenia można odzyskać metal, z którego zostało ono wykonane, a który zwykle ma dużą wartość – wydobywanie platyny jest bardzo kosztowne, zaś jej odzyskanie z katalizatora nie jest trudne i pozwala na całkowite ponowne wykorzystanie tego szlachetnego metalu. Jeśli więc mamy gdzieś w domu zniszczony, zużyty sprzęt tego typu, warto przejrzeć cennik skupu katalizatorów i sprawdzić, ile możemy za niego dostać. Ceny zaczynają się na poziomie kilkuset złotych. Oddanie katalizatora do skupu jest więc korzystne dla środowiska i dla naszego portfela.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas